Polska opracowuje własną kryptowalutę!

Polska opracowuje własną kryptowalutę!

BitCoin w ostatnim czasie święci triumfy, a na jego kurs wszyscy patrzą z podziwem, albo ze strachem. Wygląda na to, że Polska dołączy do "zbrojeń kryptowalutowych" i stworzy narodowy odpowiednik BitCoina. 


Puls Biznesu podaje, że powstaje polska kryptowaluta, która nazywa się "dPLN" czyli Digital PLN. Jej zadaniem będzie zrewolucjonizowanie płatności w Polsce. Kryptowaluta powstanie w ramach Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain , który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.Oto co o polskiej kryptowalucie mówi Krzysztof Piech - prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine oraz inicjator projektu dPLN:
Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki.

Czy kryptowaluta będzie miała jakieś powiązanie z polskim złotym? Okazuje się, że tak, bo jak tłumaczy Krzysztof Piech, należy powiązać kurs na sztywno z polskim złotym, aby pozbawić ją ryzyka kursowego. Oznacza to tyle, że 100 złotych będziemy mogli wymienić na 100 jednostek dPLN i na odwrót. Nie ma jednak pewności, czy tak się w istocie stanie, bo o tym będzie decydować rząd.

Takie posunięcie polskiego rządu byłoby z pewnością iście rewolucyjne. Trudno powiedzieć, czy byłoby dobre, bo to chyba udałoby się sprawdzić, dopiero wprowadzając kryptowalutę na rynek.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.