Polacy uczą się razem z YouTube. Oto wyniki badań!

Polacy uczą się razem z YouTube. Oto wyniki badań!

To, że na YouTube znajdziemy odpowiedź na prawie każde pytanie, wiadomo od dawna. Jednak dopiero w ostatnim czasie przeprowadzono dokładną ankietę, której wyniki pokazują, jak wielką rolę w edukacji młodych, jak również starszych widzów odgrywa ten portal.


Badanie zostało przeprowadzone na grupie aktywnych użytkowników YouTube, którzy co najmniej raz w tygodniu odwiedzają ten serwis. Zadano im kilkanaście pytań, dzięki którym możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji i zrozumieć, jak ważnym jest on narzędziem w procesie edukacji. Okazuje się bowiem, że aż 88% osób korzystających z YouTube ogląda materiały, z których można dowiedzieć się, jak zrobić coś konkretnego. Są to różnego rodzaju materiały związane z majsterkowaniem, DIY, czy elektroniką. 79% użytkowników dzięki filmom w tym serwisie nabywa nowe umiejętności związane z ich zainteresowaniami, a aż 73% badanych ogląda materiały związane z otaczającym nas światem i nauką. Jest to możliwe dzięki temu, że polska scena YouTube pełna jest dobrej jakości kanałów promujących wiedzę w internecie. Duża część z nich osiąga ogromną popularność i zdobywa setki tysięcy wyświetleń pod każdym  z filmów. Jeszcze bardziej zdumiewającą informacją, jaką ukazują wyniki ankiety, jest fakt, że aż trzy na cztery osoby w pierwszej kolejności wybierają YouTube, by dowiedzieć się, jak coś zrobić, z czego ponad połowa robi to na smartfonie! Podobnie ma się sprawa, jeżeli chodzi o naukę przez filmy. Dla prawie 70% użytkowników YouTube jest pierwszą w kolejności wyszukiwarką, z której korzystają, szukając informacji popularnonaukowych i edukacyjnych.Ankieta dotyczyła nie tylko nawyków użytkowników YouTube, lecz również o najbardziej rozpoznawalnych twórców. Jeżeli chodzi o tematykę naukową i popularnonaukową, do najpopularniejszych kanałów należą: "Historia bez cenzury", "Polimaty" i "Nauka.To lubię". Poza podium znaleźli się także "Uwaga! Naukowy Bełkot", "Mówiąc inaczej", "SciFun", czy "Arlena Witt". Podobny ranking stworzono wśród twórców zajmujących się tematyką, w której YouTuberzy uczą coś zrobić, czy pomagają w rozwijaniu hobby. Pierwsze trzy miejsca zajęli: "5 sposobów na", "Kocham Gotować" i "5-minutowe Sztuczki". Co ciekawe,  w rankingu znaleźli się także między innymi: "Planeta Faktów" i "Magic of Y".

Wracając jednak do nawyków widzów i wpływu YouTube'a na edukację, ankieta ukazała bardzo ważną rzecz, z której mało kto zdawał sobie świadomość. Okazuje się bowiem, że aż 68% nastolatków korzysta z YouTube, jako pomocy w odrabianiu prac domowych. Nieco ponad połowa, bo aż 55% rodziców młodszych dzieci również wykorzystuje filmy w tym serwisie podczas pomagania dzieciom w odrabianiu lekcji. Pokazuje to, jak duży wpływ ma YouTube na młodą część społeczeństwa, która dużą część swojej wiedzy czerpie właśnie z filmów w tym serwisie. Warto zatem docenić wszystkich twórców, którzy zajmują się tematyką naukową i popularnonaukową, ponieważ są oni jednym z głównych źródeł wiedzy dla młodych. Ankieta pokazała zatem mocne argumenty, które mogą przekonać wiele osób, że to właśnie internet jest przyszłością, jeżeli chodzi o edukację. Z nawyków użytkowników wyraźnie widać, że uznają YouTube za wiarygodne źródło wiedzy i chętnie z niego korzystają.

Mateusz Książek

Jestem uczniem liceum, organistą i skrzypkiem. Wolny czas zapełniam oglądaniem filmów na YouTube i muzyką.