Podatek za lajki i zdjęcia na Facebooku?

Podatek za lajki i zdjęcia na Facebooku?

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, czy dobrowolne korzystanie z serwisów społecznościowych, wyszukiwanie informacji w internecie, a nawet wrzucanie swoich zdjęć na tablicę Facebook'a jest rzeczywiście w pełni darmowe? W teorii nic nas to nie kosztuje, jednak tak na prawdę w zamian za usługi udostępniamy firmom informacje na nasz temat. Według austriackiego rządu jest to forma wymiany barterowej i spokojnie można ją opodatkować.
Austriacka partia socjaldemokratów po analizach rynku internetowego pokusiła się o próbę znalezienia sposobu na opodatkowanie witryn, z których użytkownicy korzystają bezpłatnie. Jak twierdzą, czynności takie jak: korzystanie z wyszukiwarek, komentowanie czy nawet lajkowanie i udostępnianie zdjęć, tylko teoretycznie nic nas nie kosztują. Ceną są oczywiście nasze dane, które mogą służyć w przyszłości do tworzenia konsumenckiego profilu.


Andreas Schieder, szef klubu parlamentarnego Socjaldemokratów stwierdził: "Potrzebujemy nowego podejścia, aby upewnić się, że podatki są płacone, gdy osiągane są dochody i zyski".

Jeżeli austriaccy politycy osiągną swój cel, budżet państwa może odnieść spore korzyści. Popularne portale społecznościowe, na takich zasadach oberwałyby z pewnością najmocniej. Rząd cały czas szuka dobrego sposobu, jak zmusić największe firmy do płacenia danin na rzecz państwa.

Co o tym sądzicie? Czy obłożenie podatkiem korzystanie z serwisów ma sens? Jesteśmy ciekaw Waszej opinii na ten temat!


Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl