Twórcy kanału Planeta Abstrakcja organizują pomoc w ewakuacji afgańskich alpinistów

Twórcy kanału Planeta Abstrakcja organizują pomoc w ewakuacji afgańskich alpinistów

W ostatnich dniach Afganistan jest na oczach całego świata, a o chaosie na lotnisku w Kabulu informują wszystkie portale informacyjne. Z kraju próbują teraz uciec tysiące osób, a w szczególności ci, którzy mogą czuć się zagrożeni w związku z przejęciem władzy przez Talibów. W pomoc znajomym Afgańczykom zaangażowali się właśnie twórcy kanału Planeta Abstrakcja. 


Twórcy podróżniczego kanału Planeta Abstrakcja rozpoczęli akcję #RatujmyAfgańskichAlpinistów. YouTuberzy zwrócili się do polskiego rządu o pomoc dla Alpinistów. Chodzi o możliwość ewakuacji z Afganistanu czterech osób, które współpracowały przy tworzeniu filmów dla polskiej telewizji TTV oraz na ich kanał YouTube. Czwórka alpinistów swego czasu dostała grant rządowy oraz spotkała się z prezydentem kraju. Od tego czasu zaczęli dostawać groźby śmierci, a jedna z alpinistek została pobita. Wobec obecnej sytuacji w kraju, znaleźli się w jeszcze trudniejszej sytuacji i sporym niebezpieczeństwie. Planeta Abstrakcja pozyskała wszelkie dokumenty niezbędne do ewakuacji osób, które wystąpiły na ich materiałach.W serwisie Avaaz powstała petycja twórców, którego adresatem jest Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Do tej pory petycję podpisały ponad 22 tysiące osób, dzięki czemu już udało się dotrzeć do osób o wysokich stanowiskach, które angażują się w ewakuację. Obecnie twórcy informują, że podpisywanie petycji nie jest już potrzebne, bowiem pozostają oni w bezpośrednim kontakcie z rządem.Dodatkowo podczas nagłośnienia akcji, twórcy otrzymali kolejne wiadomości od Afgańczyków związanych z Polską, którym także starają się pomóc. Kilka chwil temu Planeta Abstrakcja podzieliła się pierwszymi dobrymi wiadomościami w sprawie, jednak ze względów bezpieczeństwa, nie znamy jeszcze szczegółowego planu ewakuacji.Mamy nadzieję, że ewakuacja przejdzie pomyślnie dla wszystkich osób, które są w nią zaangażowane. Jeśli chcecie śledzić najnowsze wieści w sprawie, zachęcamy do śledzenia profilu Planeta Abstrakcja na Instagramie.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.