Pierwszy film na YouTube ma już 17 lat

Pierwszy film na YouTube ma już 17 lat

Siedemnaście lat temu na YouTube pojawił się pierwszy film zatytułowany "Me at the zoo". Odpowiada za niego Jawed Karim, jeden z założycieli popularnej platformy.


YouTube to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najpopularniejszych serwisów internetowych w historii. Nie da się ukryć, że zrewolucjonizował on sposób oglądania treści i umożliwił każdemu publikację publicznych materiałów wideo za darmo.

Oczywiście można krytykować obecny rozwój platformy  - mowa tu chociażby o podejmowaniu kontrowersyjnych decyzji (usuwanie łapek w dół) czy zagmatwanych procedur weryfikacji i monetyzacji treści, przez co część twórców zrezygnowała z influencerskiej działalności.

A wszystko to zaczęło się niemalże dokładnie 17 lat temu, kiedy to na portalu pojawił się materiał "Me at the zoo" nagrany przez jednego z twórców portalu. Jawet Karim - bo o nim mowa - wypowiedział wtedy kultowe już dziś słowa „All right, so here we are in front of the elephants. The cool thing about these guys is that they have really, really, really long trunks, and that’s cool, and that’s pretty much all there is to say”.Sam materiał nie jest jakiś nadzwyczajny - trwa zaledwie kilkanaście sekund i został nagrany w niskiej rozdzielczości. Stanowi jednak swoisty monument pamięci dla początków YouTube. Kilka miesięcy po jego publikacji wystartowała oficjalna i publiczna wersja platformy. Jej polska odsłona pojawiła się w czerwcu 2007 roku.

 

Co sądzicie o kierunku, w którym rozwija się YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.