Pierwsza osoba w Hiszpanii trafiła do więzienia za fake newsa

Pierwsza osoba w Hiszpanii trafiła do więzienia za fake newsa

Za rozsiewanie dezinformacji w sieci skazany został członek hiszpańskiej Straży Obywatelskiej. Funkcjonariusz opublikował na Twitterze film uderzający w młodocianych imigrantów. Teraz spędzi ponad rok w więzieniu.


To pierwszy taki wyrok w Królestwie Hiszpanii. Według relacji sądu mężczyzna świadomie dodał za pomocą Twittera wideo, które miało przedstawiać brutalną scenę pobicia i gwałtu na kobiecie przez nieletniego imigranta z Maroko przebywającego na terenie Hiszpanii.

Jak opisano w poście, scena ta miała mieć miejsce w 2019 roku w miejscowości Canet de Mar. Jednak, jak ostatecznie dowiodło śledztwo, cały kontekst wpisu został przez autora sfałszowany. Film pochodzi bowiem z Chin. Mimo tego materiał zdążyło obejrzeć około 22 tysięcy osób, co nie umknęło hiszpańskiej policji.

 

Gazeta El Pais podaje:
Strażnik cywilny stał się pierwszym w Hiszpanii skazanym za rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości”. Grozi mu 15 miesięcy więzienia za opublikowanie na Twitterze wideo z ataku, który miał miejsce w Chinach i przypisanie go nieletnim imigrantom.

Skazanie funkcjonariusza uzasadniono tym, że opublikowany fake news godził w wizerunek nieletnich imigrantów zamieszkujących Hiszpanię i pogarsza opinię tej grupy społecznej w społeczeństwie. Mężczyzna otrzymał wyrok w postaci 15 miesięcy pozbawienia wolności oraz nakaz uiszczenia grzywny w wysokości 1620 euro.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.