PewDiePie dołączył do ISIS? Problemy po żarcie YouTubera

PewDiePie dołączył do ISIS? Problemy po żarcie YouTubera

Najpopularniejszy YouTuber na świecie - PewDiePie znany jest z licznych żartów w Internecie. Gdy na swoim oficjalnym Twitterze (blisko 8 milionów obserwatorów) napisał, że dołączył w szeregi tzw. ISIS, wiele osób potraktowało to jako kolejny post mijający się z prawdą. Dlaczego postanowił to zrobić i jakie były tego konsekwencje?


Weryfikacja profili na Twitterze jest bardzo ważna dla każdej osoby, która go prowadzi. Dzięki tak zwanemu niebieskiemu ptaszkowi, inni użytkownicy portalu wiedzą, że profil jest oryginalny. Do tego jego właściciel otrzymuje specjalne powiadomienia o udostępnianiach postów przez inne, znane osobistości.


Kilka dni temu, PewDiePie został pozbawiony weryfikacji! Zamiast tzw. "niebieskiego ptaszka" obok jego nicku, pojawiła się tajemnicza "kula ziemska z południkami". Nie wiadomo do teraz co ona dokładnie oznacza, ale YouTuber nie kryl swojego zdziwienia. Nie dotknęło to jednak tylko jego. Taką samą ikonkę dostał Jack Septic Eye - YouTuber z ponad 12 milionami subskrypcji na koncie.


Kilka dni później, bo już 30 sierpnia pojawił się "tweet" dotyczący rzekomego dołączenia "Pewdsa" w szeregi Państwa Islamskiego. Większość osób w niego nie uwierzyła, tym bardziej, że chwilę wcześniej YouTuber zmienił swoje zdjęcie profilowe na dość... wulgarne.




Twórca napisał tak tylko dlatego, gdyż zauważył post stacji telewizyjnej - Sky News. Jak się okazało było to podrobione konto stacji, a ich tag brzmiał nie @skynews, a @skyneiws. W poście tym, było napisane, że Pewds dołączył do ISIS. To właśnie dlatego PewDiePie dodał od siebie, że dołączenie do Państwa Islamskiego jest powodem do usunięcia weryfikacji z jego konta.


Część widzów YouTubera uwierzyła w jego słowa i zaczęła panikować, że PewDiePie naprawdę wejdzie w szeregi ISIS. W Internecie pojawiły się dziesiątki artykułów, które na poważnie brały słowa Felixa. YouTuber jednak milczał w sprawie, przez co dla wielu wiernych widzów sytuacja wydawała się poważna.


Dzień później o wszystkich tych zdarzeniach postanowił opowiedzieć w swoim materiale. Przyznał się w nim, że weryfikację usunął sam dla żartu i to właśnie dlatego dzień później napisał, że dołączył do ISIS. Film obejrzycie poniżej:




Po tym filmie, konto Felixa na Twitterze zostało na jakiś czas zablokowane! YouTuber nie krył zdziwienia, a na pytanie dlaczego portal tego dokonał, jeden z jego fanów odpowiedział tak:



Probably because you made a joke about a group that has burned, crucified, and beheads innocent people and sells women, children, and infants as sex slaves.

Just a guess though.

twitter blok

Na całe szczęście po chwili wszystko wróciło do normy. PewDiePie odzyskał dostęp do Twittera, ale nie przestawał trollować, postując m.in. wpisy w stylu Mariny Joyce. Tak czy inaczej, cała ta sprawa wydaje się bardzo dziwna. Wielce prawdopodobne jest to, że PewDiePie sam stworzył newsa o dołączeniu do ISIS, tak aby go później zrepostować i zrobić zamieszanie w mediach. Po części przyznał się do tego w materiale, ale nie wiadomo co nim kierowało, żeby coś takiego zrobić.


Tak czy inaczej, taki żart mógł przynieść dużo większe konsekwencje. Prawdopodobnie gdyby zrobiłaby to mniej znana osoba, mogłaby nie odzyskać dostępu do konta na Twitterze. PewDiePie stracił przez ten żart jednak kilka milionów obserwatorów. Być może będzie to dla niego nauczka, aby nie trollować w Internecie.

A Wy? Co sądzicie o tej sprawie?



Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.