Stworzono odcisk palca, który odblokuje każdy telefon

Stworzono odcisk palca, który odblokuje każdy telefon

Obecnie większość nowych smartfonów posiada funkcję ich odblokowania za pomocą odcisku palca. Ta opcja zabezpieczenia wydaje się bardzo skuteczna i bezpieczna. Jak się jednak okazało, nie do końca. Odkryto bowiem odcisk palca, który odblokuje każdy telefon.


Naukowcy Uniwersytetu Nowojorskiego dokonali tego za pomocą sztucznej inteligencji. Do jednej bazy danych wgrali ponad 6000 różnych odcisków palca. Specjalnie przygotowany algorytm zbudował z nich jeden uniwersalny odcisk. Ten potrafił odblokować różne smartfony. Wszystko zależało jednak od czytnika linii papilarnych. Wśród tych najlepiej zbudowanych, skuteczność była minimalna, a wśród tych nieco gorszych, zazwyczaj tańszych, bardzo duża.Powyższe badanie na pewno nie wpłynie na popularność systemów czytających odciski palców. Naukowcy chcieli nim jednak dowieść, że każdy system ma pewne luki, a producenci powinni pracować nad ich stałym ulepszaniem, aby zapewnić użytkownikom większe bezpieczeństwo.

Źródło: WIRED

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. YouTube ogląda od 2009 roku. Interesuje się tematyką wideo w Internecie. Przy okazji publikacji wpisów, zajmuje się grafiką komputerową.