Nowy wirus atakuje w Polsce - jest trudny do wykrycia

Nowy wirus atakuje w Polsce - jest trudny do wykrycia

Coraz częściej można usłyszeć o wirusach, których głównym celem jest zainfekowanie komputerów, na których dany użytkownik korzysta z konta bankowego. Mimo że większość firm ostrzega przed tego typu sytuacjami, a zasady działania wielu "robaków" są już dobrze znane to nic nie stoi na przeszkodzie opracowania nowego, bezczelnego systemu.


Cyberprzestępcy działają coraz przebieglej, czego dowodem może być sytuacja, która przydarzyła się pewnej polskiej rodzinie. W internecie bowiem opisany został zupełnie nowy przypadek ataku za pomocą wirusa, którego obecność nie została w żaden sposóbprzez ofiarę wykryta... O co zatem chodzi?Użytkownik zalogował się do banku w celu dokonania przelewu - co ważne, logowanie do platformy przeprowadzone zostało ręcznie, a nie za pomocą żadnych odnośników pochodzących chociażby z wiadomości. Gdy ofiara pomyślnie wykonała przelew i potwierdziła go przepisując odpowiedni jednorazowy kod SMS, wirus zaczął działać. Na stronie banku po raz drugi pojawił się komunikat proszący o wpisanie kodu - poszkodowany pomyślał, że po prostu źle przepisał wcześniejszy. Sytuacja powtórzyła się jeszcze raz. Tym samym niczego nieświadoma osoba została oszukana na ponad 11 tys. złotych. Wirus utworzył tym samym w serwisie bankowym przelew zdefiniowany, po czym wyczyścił konto.

Opisana powyżej sytuacja daje naprawdę dużo do myślenia. Najważniejszy wniosek jest chyba jednak taki, że przy dokonywaniu jakichkolwiek przelewów trzeba sprawdzać najdrobniejsze szczegóły, bo nawet można nieświadomie zostać okradzionym przez cyberprzestępców.
Do tej pory nie spotkaliśmy się z atakiem, gdzie złośliwe oprogramowanie wykorzystuje wcześniej wykonywany przelew do uprawdopodobnienia potrzeby przepisania kolejnych kodów jednorazowych. Dajcie znać swoim bliskim i znajomym, by uważali na dodatkowe kody SMS w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej. Niech w razie najdrobniejszych podejrzeń natychmiast dzwonią do banku. - Zaufana Trzecia Strona

Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.