Oto nieznane wątki polskiej historii YouTube!

Oto nieznane wątki polskiej historii YouTube!

Czy gdyby nie tragiczna w skutkach historia okupowanej Polski, serwisy Google oraz YouTube mogłyby w ogóle nie powstać? Okazuje się, że polski akcent miał zasadniczy wpływ na to, jak formowało się jedno z największych amerykańskich przedsiębiorstw z branży informatycznej.


Susan Wojcicki to amerykańska ekonomistka z polskimi korzeniami, od 2014 roku prezes YouTube. Jednak jej związek ze spółką Google rozpoczął się zdecydowanie wcześniej, bo właściwie od samego początku funkcjonowania firmy, czyli w 1998 roku. To właśnie wtedy Susan wynajęła Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi swój garaż. Tam narodziła się historia najważniejszego przedsiębiorstwa technologicznego XXI wieku.

W ten sposób uformowały się wyjątkowe więzi między rodziną Wojcickich a założycielami Google. Susan czynnie wspierała działania włodarzy i była współodpowiedzialna za wiele sukcesów giganta z Mountain View. Od 1999 roku kierowała działem marketingu Google, a rok później została wiceprezesem przedsiębiorstwa. Wprowadziła do realizacji liczne produkty i usługi, z których dziś korzystają codziennie miliony użytkowników, m.in. Google Images czy Google Books.Ojciec Susan – Stanley Wojcicki – w 1949 wyemigrował z matką do Szwecji, a po kilku latach do Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatecznie się osiedlił i założył rodzinę. Można śmiało założyć, że gdyby nie konieczność emigracji z okupowanej Polski, spółka Google mogłaby nigdy nie powstać, a na pewno nie funkcjonowałaby w takiej formie, jaką znamy dziś.

avatar

Patryk Bałajewicz

Brak opisu