Gra, która

Gra, która "zabija" tak naprawdę nie istnieje!

Od ponad tygodnia głośno jest o grze internetowej, która ponoć w Rosji zabiła już ponad setkę osób. Duża ilość portali w Europie ostrzega, że powoli przedostaje się do innych krajów i zdobywa swoje pierwsze ofiary. W teorii przerażające, lecz w praktyce "zabawa" w #NiebieskiWieloryb to jedno wielkie forumowe kłamstwo.


Śledząc internet w przeciągu ostatnich kilku dni zapewne dostrzegliście tytuły głoszące, że mająca swoje korzenie na rosyjskim VKontakte (odpowiednik Facebooka) gra #NiebieskiWieloryb zbiera coraz to większe żniwa w postaci ludzkich żyć. Co możemy wyczytać w przeróżnych artykułach na jej temat? Przede wszystkim informacje o tym, na czym ta "zabawa" polega - przypadkowe osoby dostawały od anonimowego użytkownika zaproszenie do trwającego pięćdziesiąt dni wyzwania, podczas którego należało wypełnić wszystkie zadania z załączonej w wysłanej wiadomości listy. Cele do wykonania nie były jednak takie zwyczajne - pierwsze z nich wystawiały na próbę strachu grającego, następne jednak skłaniały go do oglądania psychodelicznych filmów czy cięcia się. Kulminacją było zadanie polegające na samobójstwie. Media głoszą do tej pory, że w Rosji zginęło z tego powodu ponad 100 osób. Mielibyśmy się o co bać, gdyby nie jeden mały szczegół - ta gra nigdy nie istniała.

Niebieski-Wieloryb

Całe zamieszanie powstało za sprawą pewnego portalu, które całą historię wymyśliło. Na stronie pojawił się artykuł głoszący, że w Rosji zginęła określona liczna osób itd. Źródłowy tekst był kopiowany, aż w końcu dotarł do naszego kraju. Tak też pojawił się on praktycznie wszędzie bez wiedzy, że jest to tylko wymyślona pasta. Mroczniejszą, drugą stroną medalu może być jednak zagrożenie, że jakieś dziecko może bez problemu odnaleźć rozsyłaną listę zadań i nie wiedząc o jej fałszywości rozpocząć wykonywanie okropnych zadań. Miejmy jednak nadzieję, że wiadomość o tym, że #NiebieskiWieloryb to wierutne kłamstwo jak najszybciej obiegnie internet. Film na temat tego oszustwa nagrał także DeeJayPallaside, który dokładnie opisał historię powtarzanej pasty i ostrzegł wszystkich przez tą zabawą:


Miniaturka: Ritek!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.