Naukowcy przedstawili dowody na szpiegowanie telefonów z Androidem

Naukowcy przedstawili dowody na szpiegowanie telefonów z Androidem

Naukowcy dowiedli, że smartfony z Androidem nieustannie wysyłają nasze dane do m.in. Google, Microsoftu czy Facebooka. Badania ukazały prawdę o tym jak bardzo "chroniona" jest prywatność użytkowników.


Na uniwersytetach w Dublinie oraz Edynburgu przeprowadzono szereg badań na smartfonach z Androidem od najpopularniejszych producentów. Jak się okazuje, większość z nich masowo zbiera i wysyła dane konsumentów.

Najmniej korzystnie wyszły urządzenia od Samsunga, Xiaomi oraz Huawei. Wyszło na jaw, iż wysyłają one dalej informacje (np. na serwery Google czy Facebooka) dotyczące np. listy najczęściej używanych aplikacji, ilości czasu spędzanego na rozmowach czy numerów seryjnych sprzętu.

Źródło: Douglas Leith


Najlepiej z kolei sprawdziły się smartfony marki Pixel od Google. W tym przypadku mamy do czynienia "wyłącznie" z kolekcjonowaniem numerów seryjnych, IMEI czy Google ID. Żadne informacje nie są jednak wysyłane do firm trzecich.

Co najgorsze, badacze uważają, że dane są pobierane nawet wtedy, gdy użytkownik ma aktywowane fabryczne ustawienia fabryczne. Trudno jest więc odpowiednio zadbać o prywatność, jeśli ktoś nie zainteresuje się nieco dogłębniej tym zagadnieniem.

Tego typu badania pokazują, że tak naprawdę jako konsumenci mamy nikły wpływ na to, co wiedzą o nas producenci smartfonów. Jedynym rozwiązaniem pozostaje instalacja specjalnego oprogramowania czy bardziej świadomy wybór urządzenia.

 

Co sądzicie o przeprowadzonych badaniach? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.