NASA wraca na Księżyc! Dziś odbędzie się start misji Artemis I

NASA wraca na Księżyc! Dziś odbędzie się start misji Artemis I

NASA rozpoczęła dziś odliczanie do startu misji Artemis I, czyli bezzałogowego lotu, którego celem jest przygotowanie do powrotu człowieka na Księżyc.


Aktualizacja - start rakiety został przełożony na 2. września!


Astronauci po raz pierwszy postawili nogę na powierzchni Księżyca w 1969 roku. Niewiele później, bo w 1972  roku, odbyła się ostatnia załogowa misja na Księżyc. Po wielu latach ma się to zmienić, a wszystko dzięki misji Artemis I. Plany są jednak jeszcze bardziej ambitne, ponieważ NASA chce założyć stałą bazę na naturalnym satelicie Ziemi. Dzisiejszy lot ma być testem statku kosmicznego Orion, który za kilka lat wyniesie ponownie człowieka na powierzchnię Księżyca. Start rakiety planowany jest na godzinę 14:33 czasu polskiego.

W statku kosmicznym nie będzie astronautów, jednak w ramach testu w fotelach zasiądą... specjalne manekiny. Poza manekinami, w podróż kosmiczną wybierze się również Snoopy, czyli oficjalna maskotka NASA.

Źródło: NASA


Statek finalnie przeleci wokół Księżyca w odległości ok. 100 km od jego powierzchni. Następnie zaplanowano powrót na Ziemię. Kolejna misja - Artemis II, będzie już załogowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nastąpi to w 2024 roku, a rok później doczekamy się lądowania człowieka na Księżycu.

Transmisję ze startu Artemis I będziecie mogli obejrzeć między innymi na oficjalnym kanale NASA na YouTube. Agencja ma rozpocząć nadawanie już o 12:30 czasu polskiego, natomiast start rakiety rozpocznie się o 14:33 lub nieco później, zależnie od panujących warunków pogodowych.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.