Sprawdzono, gdzie w Polsce jest najgorszy mobilny internet!

Sprawdzono, gdzie w Polsce jest najgorszy mobilny internet!

Chcąc sprawić sobie najlepszy możliwy mobilny internet zawsze zwracamy uwagę na oferty poszczególnych operatorów. Kierujemy się nie tylko tym, co w teorii wydaje się być najodpowiedniejsze, ale również opiniami naszych bliskich, co przekłada się na praktykę. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że jednym z kluczowych czynników jest także nasze położenie geograficzne. 


W maju tego roku portal RFBenchmark.pl przeprowadził badania dotyczące szybkości mobilnego internetu. Przedstawiały one przede wszystkim miejsca, w których możemy spodziewać się najgorszego łącza, spowodowanego m.in. "białymi plamami", czyli punktami poza zasięgiem sieci dostępu do internetu. Uzyskane dane sklasyfikowano do trzech mierników: szybkości pobierania danych LTE, szybkości wysyłania danych LTE oraz wartości ping.
Najmniejsza szybkość pobierania danych LTE

Według badań średnia prędkość pobierania danych LTE dla całego kraju wynosi 24,5Mb/s. Niestety nie każde województwo może pochwalić się ponadprzeciętnym wynikiem. Czwarte miejsce od końca zajmuje sieć T-mobile w województwie podlaskim z wynikiem 11,97Mb/s. Brązowy medal na podium w tej klasyfikacji zajmuje siadające z nim warmińsko-mazurskie (Orange - 7,51Mb/s), a tuż za nim lubuskie (Play - 5,4Mb/s). Tytuł najgorszego internetu w kategorii szybkość pobierania danych trafia do województwa opolskiego, które odnotowała sieć Plus z marnym 3,79Mb/s.


Najmniejsza prędkość wysyłania danych 

W tej klasyfikacji również znalazły się wyżej wspomniane województwa. Ponownie najgorszym internetem mobilnym może "pochwalić się" województwo opolskie z prędkością 1,8Mb/s, tym razem nie w Plusie, a w Orange. Niewiele lepszy wynik odnotowano w lubuskim, w którym sieć Play oferuje tylko 1,92Mb/s. Mała różnica prędkości zauważalna jest także między województwami podkarpackim (Plus - 2,32Mb/s), dolnośląskim (T-mobile - 2,47Mb/s). Jak na średnią krajową, która wynosi prawie 10Mb/s są to bardzo słabe wyniki.


Wartość Ping 

Tym razem mieszkańcy województwa opolskiego pierwszy raz odnieśli swój mały sukces w tym notowaniu - nie znaleźli się w najgorszej czwórce. Tego samego nie mogą powiedzieć ponownie Dolnoślązacy, którzy zmagają się z 48ms w T-mobile, czy mieszkańcy Warmii i Mazur z 58ms w Play. Nie wiele gorszy ping odnotowano, co nowego, na Małopolsce (Plus - 63ms), a liderem okrzyknięto tym razem Podkarpacie z wynikiem 73ms w Orange. Średnia dla całego kraju wynosi 40ms.źródło: RFBenchmark.pl

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.