Mozilla oskarża YouTube w sprawie algorytmu polecanych filmów

Mozilla oskarża YouTube w sprawie algorytmu polecanych filmów

Fundacja Mozilla podzieliła się wynikami śledztwa, z którego wynika, że algorytm YouTube jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie wielu potencjalnie niebezpiecznych treści w serwisie. 


Działanie algorytmu YouTube dla wielu wciąż jest wielką tajemnicą. Niektóre firmy, takie jak Mozilla właśnie, od lat apelowały o to, aby zasady jego działania były bardziej przejrzyste. YouTube jednak nie reagował na żądania, dlatego też Mozilla postanowiła uruchomić projekt badawczy na podstawie wyników przeglądarki Firefox oraz rozszerzenia RegretsReporter do zgłaszania materiałów o szkodliwym przekazie.

Jak dowiadujemy się z raportu z śledztwa, z rozszerzenia skorzystało blisko 40 tysięcy użytkowników, którzy zgłosili ponad 3 tysiące materiałów. Wśród nich znalazły się m.in. filmy zawierające fałszywe informacje na temat pandemii koronawirusa, materiały polityczne o dezinformacyjnym charakterze czy treści nieodpowiednie dla dzieci.Oprócz statystyk, autorzy podzielili się ciekawymi wnioskami, które mówią o tym, że wśród zgłoszonych filmów najczęściej znalazły się te, które polecał algorytm serwisu. Co ciekawe, większość z materiałów zgłaszana była w krajach, w których podstawowym językiem jest inny niż angielski. Co więcej, z pośród ponad 3 tysięcy zgłoszonych filmów, do tej pory usuniętych zostało jedynie 200. W komunikacie Mozilli czytamy:
YouTube musi przyznać, że jego algorytm został zaprojektowany w sposób, który krzywdzi i dezinformuje ludzi.

Jak zareagował YouTube na doniesienia? Można powiedzieć, że bardzo dyplomatycznie. Przedstawiciele Google stwierdzili, że wciąż pracują nad poprawą algorytmu, aby ten nie polecał szkodliwych materiałów i powiedzieli, że "raport Mozilli zostanie przez nich wzięty pod uwagę".

Źródło: TheVerge
Źródło zdjęcia: foundation.mozilla.org

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.