Polskie Ministerstwo Finansów zdecydowało o legalności loot boksów

Polskie Ministerstwo Finansów zdecydowało o legalności loot boksów

Już od jakiegoś czasu słyszeliśmy o problemie zarządów wielu krajów w sprawie loot boksów w grach. Polskie Ministerstwo Finansów w końcu oficjalnie przedstawiło swoje stanowisko.


Nasz rząd sporo zwlekał, jednak na tę chwilę wiemy już, jak zostanie rozwiązany problem kupowania tajemniczych skrzynek z losowymi przedmiotami. Ministerstwo Finansów uznało, że loot boksów nie można zakwalifikować jako hazard. Oto oficjalne oświadczenie:
Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem. Gry wykorzystujące w swej formule loot boksy nie wypełniają przesłanek żadnej z gier hazardowych, które są wskazane w zamkniętym katalogu ustawy.Wynika z tego, że wydawcy gier nie mają czego się obawiać, jeśli chodzi o polski rynek. Zupełnie inaczej jest na przykład w Belgii, gdzie zarząd skutecznie zwalcza wszelkie mikropłatności i tak na przykład Electronic Arts czy Blizzard po długich sporach zmuszeni byli dostosować się do wymogów.

W dzisiejszych czasach loot boksy to zjawisko, z którym każdy gracz spotyka się codziennie. W przypadku innej decyzji polskiego rządu, na pewno konieczna byłaby ciągła walka z wydawcami, czego być może Ministerstwo Finansów chce uniknąć.

Źródło: KomputerŚwiat

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.