Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło "Grarantannę"

Nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji ma pomóc uczniom w kreatywnym spędzeniu czasu podczas pandemii koronawirusa. Inicjatywa o nazwie Grarantanna to "cykl różnego typu aktywności internetowych" skierowany do osób w wieku od 10-19 lat. Uprzedzamy pytania - tak, są nagrody.


Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa i nie wygląda na to, żeby uczniowie mieliby w najbliższym czasie powrócić do placówek oświatowych. Dlatego też Ministerstwo Cyfryzacji wraz z fundacją Team Teatrikon postanowili zorganizować akcję Grarantanna, która ma zmobilizować młode osoby do kreatywnego spędzenia czasu przed komputerem.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Dla użytkowników przygotowano szereg aktywności, które będą uruchamiane w stosownym czasie. Część z nich jest już aktywna - te ambitniejsze zadebiutują za kilka dni. Przyjrzyjmy się każdemu zadaniu "zleconemu" przez Ministerstwo Cyfryzacji.

QUIZY HISTORYCZNE


Do 27 marca można wziąć udział w serii quizów historycznych sprawdzających wiedzę o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski. Gra trwa do 27 marca - przygotowano 15 różnych zestawów pytań, co oznacza 15 szans na wygranie nagród. Są nimi zestawy planszowych gier historycznych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


 

ZAGADKOWA PRZYGODA


Jest to nic innego jak zestaw 40 łamigłówek logicznych, matematycznych oraz językowych. Większość z nich nie jest jakoś bardzo skomplikowana, więc rozwiązanie ich w pojedynkę nie powinno stanowić problemu. Zaleca się jednak zabawę z rodziną. Tutaj nie przewidziano nagród.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


#EDUKATYWNI


Aktywność skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Należy dołączyć do grupy #edukatywni na Facebooku i dzielić się wiedzą z jednego przedmiotów szkolnych za pośrednictwem transmisji na żywo. Zostaną wybrane 3 "prace", które uzyskają łącznie najwięcej godzin materiałów lekcji. Można wygrać gamingowego laptopa, iPhone'a 11 Pro albo aparat Nikon.


SESJE RPG ONLINE


Ministerstwo uruchomiło specjalny kanał Discord, gdzie przeprowadzane będą sesje RPG. Aktywność potrwa do 27 marca - jeśli jesteście zainteresowani, to należy się spieszyć, ponieważ na każdą sesję należy się zapisać z wyprzedzeniem. Całość nadzorować będą wybrani Mistrzowie Gry.


PREZENTACJA NA 6


20 marca o godzinie 11:00 przeprowadzony zostanie webinar, gdzie przekazana zostanie wiedza o tym, jak wykonać wzorową prezentację. Przedstawione zostaną odpowiednie narzędzia, szablony i elementy.


GAME JAM ONLINE


Jest to konkurs tworzenia gier elektronicznych. Uczestnicy będą mieli 5 dni (dokładnie 120 godzin) na tworzenie gier w oparciu o temat, który zostanie ujawniony dopiero w momencie rozpoczęcia konkursu, czyli 21 marca. Nie zostaje narzucony żaden program ani narzędzia - produkcja musi być jednak autorska. Przewidziane są nagrody, lecz nie zostało jeszcze powiedziane jakie.


RÓB GRY WIDEO


Seria webinarów poświęcona różnym aspektom tworzenia gier. Za jej przygotowanie odpowiada Fundacja Lublin GameDev. Aktywność potrwa 6 dni i przez ten czas będzie można zdobyć wiedzę z projektowania gier, tworzenia prototypów i wykorzystania silnika Unity. Webinary ruszają w piątek, 20 marca, o godzinie 14:00.


ZBUDUJ KOLEJNY CUD WIRTUALNEGO ŚWIATA


Jeśli uwielbiacie budować w Minecraft, to z pewnością zainteresuje Was ta akcja. W ramach Grarantanny (22 marca) uruchomiony zostanie serwer Minecraft, na którym toczyć się będzie konkurs na tworzenie replik znanych budowli. Można budować samemu lub ze znajomymi. Przewidziane są nagrody.

Trzeba przyznać, że Ministerstwo Cyfryzacji się postarało. Część przygotowanych aktywności brzmi naprawdę nieźle. Jeśli jesteście zainteresowani, to TUTAJ znajdziecie szczegóły całej inicjatywy.

 

Co sądzicie o projekcie Grarantanna? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.