Microsoft zapowiedział koniec wspierania Explorera

Microsoft zapowiedział koniec wspierania Explorera

Niedawno Microsoft poinformował, że od 15 czerwca 2022 roku nie będą już wpierać komputerowej wersji przeglądarki Internet Explorer. Zamiast tego polecają korzystanie z "nowej, szybszej i bezpieczniejszej" przeglądarki jaką jest Microsoft Edge.


Internet Explorer zadebiutował w 1995 roku i przez dłuższy czas był najpopularniejszą przeglądarką na świecie. W latach 2000-2005 Internet Explorer miał 90% udziału na rynku. Jednak teraz jest już pewne - zostanie on ostatecznie wycofany w przyszłym roku, po ponad 26 latach działania. Z ostatnich oszacowań wynika, że tylko około 8% ludzi nadal go używa.

Często zarzucano Microsoftowi monopolizację, przez to że dołączał IE od razu do systemu operacyjnego. W 2013 roku Microsoft został ukarany grzywną w wysokości 561 mln euro (2,5 mld złotych) za brak promowania alternatywnych przeglądarek w swoim systemie operacyjnym Windows. Jednak już wcześniej popularność Explorera zaczęła drastycznie słabnąć.

Obecnie Microsoft promuje swoją inną przeglądarkę - Microsoft Edge. Na swoim blogu menedżer programu - Sean Lyndersay - napisał, że nowsza przeglądarka jest "szybsza, bezpieczniejsza oraz bardziej nowoczesna", a także jest w stanie lepiej obsługiwać starsze aplikacje.

 


Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.