Miasteczko Europejskie oraz wyniki konkursu YouTuberów [RELACJA]

Miasteczko Europejskie oraz wyniki konkursu YouTuberów [RELACJA]

W sobotę 12 maja na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się warte uwagi wydarzenie zorganizowane przez Komisję Europejską z okazji Dnia Europy. Specjalnie stworzone Miasteczko Europejskie oferujące mnóstwo atrakcji, przyciągnęło wielu zainteresowanych. Wśród nich byli YouTuberzy, którzy wcześniej brali udział w konkursie EUCultutreChallange. Jego wyniki poznaliśmy na miejscu! Jesteście ciekawi kto wygrał?


Wydarzenie o którym mowa, rozpoczęło się dokładnie o godzinie 10:00. Już w godzinach porannych zaczęli zbierać się pierwsi chętny do udziału w licznych zabawach, które czekały ich na miejscu. Należała do nich m.in. loteria europejska, w której każdy po udzieleniu popranych odpowiedzi w przygotowanym quizie, mógł wygrać ciekawe gadżety. To nie było jednak wszystko, gdyż kolejną atrakcją było miejsce, w którym można było przygotować oraz odebrać koszulkę z swoim własnoręcznie namalowanym wzorem ludowym. Następną, wymagającą odrobiny umiejętności technicznych zabawą, było rysowanie znanych europejskich budowli za pomocą tzw. "długopisu 3D". W jednym z namiotów znaleźć mogliśmy także fotobudkę, w której każdy mógł zrobić zdjęcie na wybranym tle związanym z Unią Europejską.Chwilę po godzinie 12:00, Krakowskim Przedmieściem przeszła Parada Schumana - czyli coroczny pełen energii marsz z okazji Dnia Europy, w którym udział wzięły tłumy ludzi. Przystankiem na jej trasie było oczywiście Miasteczko Europejskie. Zobaczcie jak to wyglądało!Tak jak już wspomnieliśmy, do Miasteczka Europejskiego zawitali także YouTuberzy! Byli to: Katka Vlog, PoProstuPatryk, Blogodynka oraz Policzona Szama. Wszyscy z nich wzięli udział we wcześniej organizowanym konkursie EUCultureChallenge, którego zadaniem było nagranie filmu, tłumaczącego czym jest dziedzictwo kulturowe. Nagrodę Internautów wygrała Katka, która w ciekawy sposób przedstawiła jak rozumie to zagadnienie. Nagroda za kreatywność trafiła natomiast to PoProstuPatryka, który skupił się na dziedzictwie cyfrowym i w zrozumiały dla widzów sposób, wyjaśnił pojęcie dziedzictwa kulturowego na przykładzie... Instagrama jako galerii sztuki! Nagrody trafiły także do pozostałej dwójki YouTuberów - Blogodynki i Policzonej Szamy, którzy przygotowali równie interesujące materiały.


 

WYNIKI KONKURSU


1. Nagroda Internautów w konkursie #EUCultureChallenge Komisji Europejskiej w Polsce – największa liczba głosów od Internautów: Katka Vlog.
2. Nagroda za kreatywność w konkursie #EUCultureChallenge Komisji Europejskiej w Polsce – przyznana przez Komisję Europejską za najbardziej kreatywny film: PoProstuPatryk.
3. Nagrody za ciekawą interpretację tematu w konkursie: Blogodynka oraz Policzona Szama.

Pierwsza dwójka w ramach nagrody wybierze się do Brukseli odwiedzając najważniejsze instytucje Unii Europejskiej. Gratulujemy wszystkim YouTuberom oraz czekamy na relacje z wydarzenia!

Całe event został zrelacjonowany na naszych mediach społecznościowych, a my porozmawialiśmy z YouTuberami, którzy brali udział w konkursie Komisji Europejskiej. W rozmowie z nami, twórcy wspomnieli, że ich widzowie zdają sobie sprawę z tego, czym jest dziedzictwo kulturowe, a jeśli tego wcześniej nie wiedzieli, po ich materiałach są na pewno tego świadomi. "Postarałam im się to dobrze wytłumaczyć, ale definicję każdy ma swoją, nie ma jednej słusznej" - powiedziała Blogodynka. YouTuberzy także mówili, że uświadomienie widzów na temat dziedzictwa kulturowego, było dla nich ważne. Katka Vlog wspomniała: "Moi widzowie są przeważnie młodsi ode mnie i taki filmik daje im się sporo nauczyć". My w związku z tematyką naszej strony, zadaliśmy im także pytanie dotyczące dziedzictwa cyfrowego. Byliśmy ciekawi, czy według twórców, jest w stanie ono wyprzedzić kiedyś dziedzictwo materialne oraz które z nich jest dla nich ważniejsze. "Na pewno kiedyś dziedzictwo cyfrowe wyprzedzi to, które znamy na ten moment, ale mimo to, ważniejsze jest dla mnie to standardowe dziedzictwo, gdzie jest coś namacalne, można to poczuć, powąchać." - powiedział twórca kanału Policzona Szama. Blogodynka była natomiast zdania, że jedno z nich nie istnieje bez drugiego i na odwrót: "(Dziedzictwo cyfrowe - przyp. red.) może po prostu będzie tworzyć większą część tego materialnego dziedzictwa, one będą się przeplatać, ale żadne z nich według mnie nie zdominuje". Katka Vlog stanęła jednak po stronie cyfryzacji - "Teraz internet jest tak popularny, że wiele osób nie wie, że to co tam jest, to dziedzictwo cyfrowe, a jednak tak to się rozpowszechnia. Dla mnie jest ono ważniejsze".Wydarzenie zorganizowane przez Komisję Europejską było świetną okazją by nie tylko zrozumieć czym jest dziedzictwo kulturowe, ale stanowiło świetny przykład tego, czym jest integracja europejska i jak ważne jest budowanie świadomości o tym, co otacza nas na co dzień i z czego możemy korzystać, czerpać wiedzę. Miasteczko Europejskie było świetną okazją do spotkania ulubionego twórcy, ale także do wzięcia udziału w licznych atrakcjach, które bawiły i edukowały. Byliście na miejscu? Jeśli nie, koniecznie zainteresujcie się tego typu wydarzeniami!

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.