Meta opóźnia szyfrowanie wiadomości na Messengerze i Instagramie

Meta opóźnia szyfrowanie wiadomości na Messengerze i Instagramie

Meta, czyli właściciel Facebooka i Instagrama poinformował dziś, że szyfrowanie rozmów użytkowników zostanie wprowadzone dopiero w 2023 roku. Wcześniejsze informacje mówiły, że nowość zostanie dodana jeszcze w 2022 roku. Skąd wynika ta zmiana?


Decyzja o opóźnieniu szyfrowania wiadomości na platformach wystąpiła w wyniku nacisków organizacji chroniących dzieci. Swoje zaniepokojenie wyraziła m.in. organizacja NSPCC, która stwierdziła, że prywatne wiadomości są podstawowym narzędziem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Wspomniane instytucje obawiają się przy tym, że szyfrowanie end-to-end utrudni szukanie pedofilów oraz przestępców, którzy atakują najmłodszych w sieci.

Źródło: Facebook


"The Guardian" informuje dodatkowo, że według ich doniesień, rozwiązanie które początkowo miało zostać wprowadzone w serwisach w 2022 roku, pojawi się dopiero w 2023 roku. W rozmowie z "The Telegraph" natomiast, szefowa bezpieczeństwa Facebooka stwierdziła, że z wprowadzeniem szyfrowania nie należy się spieszyć, bowiem najważniejsze jest zapewnienie odpowiednich mechanizmów, które ułatwią ściganie wszelkich osób łamiących prawo w mediach społecznościowych.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.