Super Mario Bros. w wersji NES sprzedane za ponad 100 tysięcy złotych!

Super Mario Bros. w wersji NES sprzedane za ponad 100 tysięcy złotych!

Grę Super Mario Bros. zna chyba każdy. W Polsce losy pikselowego hydraulika, mającego uratować księżniczkę, która zwykle na nieszczęście protagonisty uwięziona była w ciągle to innym zamku, znamy głównie dzięki konsoli Pegasus, odpowiednikowi japońskiego famicoma. W USA znana była jako konsola NES, gdzie używało się, podobnie jak i w innych wersjach konsoli, specjalnych kartridży. Niedawno jeden z nich na aukcji na portalu eBay został sprzedany za ponad 30 tysięcy dolarów.
Nie od dziś wiadomo, że kolekcjonowanie starych gier i konsol to nie jest tanie hobby. Podane rzeczy, szczególnie te unikatowe, mogą osiągać naprawdę kosmiczne sumy. Przykładowo wspominany Mario w chwili trafienia na półki kosztował niecałe 30 dolarów, by lata później osiągnąć tysiąckrotność swojej pierwotnej wartości. Warto wspomnieć, że w naszej walucie kwota ta robi jeszcze większe wrażenie - to ponad 100 tysięcy złotych!Swoją drogą, nie jest to byle jaki egzemplarz - to jedno z pierwszych wydań gry, nigdy nierozpakowywane, z oryginalną folią i pudełkiem. Obecnie istnieje może jedynie kilka podobnych egzemplarzy na świecie. Niejeden fan retro chciałby posiadać taką perełkę w swojej kolekcji. Niemniej ciekawa wydaje się tu także historia konkretnie tego egzemplarza. Ponoć po prostu przeleżała ona jak gdyby nigdy nic tyle lat w biurze sprzedającego, aż pewnego dnia postanowił wystawić ją na aukcję. To co stało się później przebiło jego najśmielsze oczekiwania.

A czy wy pamiętacie Super Mario Bros.? Macie związane z nim jakieś wspomnienia? Piszcie w komentarzach!


Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.