Maker Studios kończy współpracę z dziesiątkami tysięcy twórców

Maker Studios kończy współpracę z dziesiątkami tysięcy twórców

Kupiona w 2014 roku przez Disney'a sieć partnerska Maker Studios w najbliższym czasie przejdzie naprawdę ogromne czystki zarówno w zakresie fizycznych pracowników, jak i twórców, którzy nagrywali dla niej filmy. Takie zmiany szykowane były według źródeł nie od dziś, a afera z PewDiePie podobno nie miała wpływu na takie postępowanie. Więc o co tak naprawdę chodzi?


Afera o jakiej wspomnieliśmy odbiła się głośnych echem w światowych mediach. Felix Kjellberg oskarżony został za treści antysemickie oraz nazistowskie - Wall Street Journal wyszczególnił dziewięć filmów, w których te kwestie zostały poruszone. Kilka z nich szybko zniknęło z profilu twórcy, a na innych zablokowano możliwość zarabiania. Disney nie chcąc być kojarzony z tego typu rzeczami postanowił zerwać współpracę z największym YouTuberem na świecie. Na naszym portalu pisaliśmy o tej sprawie kilka razy - tutaj oraz tutaj.

maker

PewDiePie to jednak nie jedyny przypadek pożegnania się z Maker Studios. Dzięki restrukturyzacji sieci partnerskiej kontrakt ma stracić 59 700 twórców, czyli 99,5% (!) wielkości jej bazy. Ponadto z pracą w samej firmie pożegna się około 80 osób. Disney postanowił bowiem postawić na zawartość przyjazną dla najmłodszych i zrzeszać tylko tych dużych YouTuberów. Korporacja zamierza od tego momentu postawić jeszcze większy nacisk na jakość materiałów publikowanych przez partnerów, a nie na ilość. Ludzie, którzy nie stracili wsparcia ze strony Maker Studios będą musieli teraz jeszcze baczniej uważać na to jaką treść wrzucają na swój kanał.

Mimo że Disney ogłosił, iż takie plany wobec Maker Studios były planowane od dawna to zapewne ostatnia sprawa z Felixem przyśpieszyła działania firmy. Duża grupa osób krytykuję ją za szeroko rozumianą poprawność polityczną i karanie tak wielkich twórców jak PewDiePie pomimo jego oficjalnego oświadczenia, że wszelkie tego typu zachowania są wyłącznie jednym wielkim żartem wyśmiewającym dzisiejszy stan rzeczy. Disney jednak chce trzymać się z dala od tego typu treści - nieważne czy są jedynie niewinnym dowcipem czy też nie.

 

Co sądzicie o zmianach w Maker Studios? Piszcie w komentarzach!


 

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.