"YouTuberzy mają to, czego nie ma nikt inny...". Sawik o drużynie Pompa Team i Izako Boars [WYWIAD]

Maciej "Sawik" Sawicki to postać legendarna jeśli chodzi o polską scenę e-sportową. Człowiek, który komentował mecze jeszcze w Counter Strike 1.6. W zeszłym roku powrócił do komentowania profesjonalnych rozgrywek. Od 3 lat tworzy materiały, które emitowane są w trakcie finałów IEM na całym świecie. 


I jak tam wrażenia po tegorocznym IEM?

To była kolejna świetna impreza, pytanie tylko czy lepsza niż poprzednio. Poprzeczka jest już zawieszona tak wysoko, że ciężko ją przeskoczyć. Słabe występy Polaków na pewno w tym nie pomogły. Niemniej IEM, jak zawsze, na plus!

Drużyna Virtus.pro nie wyszła nawet z grupy. Jak myślisz, co poszło chłopakom nie tak?

Scena CS'a jest teraz tak wyrównana, że każdy może wygrać z każdym. To jednak dość oczywiste wytłumaczenie, które może nie zadowolić bardziej wymagających fanów, bo przecież nic nie wskazywało, że w Katowicach może spotkać kibiców tak niemiła niespodzianka. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej VP wygrało prestiżowy turniej w Las Vegas... Wydaje mi się, że zadecydowało kilka czynników. M.in. niefortunny system rozgrywania meczów (BO1) i chyba przede wszystkim presja. Zawodnikom VP bardzo zależało, żeby zagrać przed polską publicznością. Chyba za bardzo....

14231333_296005710771642_2043876531134881188_o

Turniej wygrało Astralis, świetny turniej zagrała też ekipa FaZe Clan. 

Astralis udowadnia, że jedna porażka z VP (DH Las Vegas) nie zmienia sytuacji i aby pozbawić ich miana drużyny TOP1 trzeba się bardziej postarać. Ja osobiście nie wierzylem, że Duńczycy będą w stanie być na szczycie dłużej niż 1-2 miesiące, a tymczas
em konsekwentnie odnoszą kolejne sukcesy. Nie wiem jescze czy stać ich na taki okres dominacji na scenie jaki pamiętamy w wykonaniu Fnatic i NIP, ale na pewno ich aktualna forma robi wrażenie.

IEM w Katowicach to dla Ciebie szczególny event?

Tak, to święto e-sportu i dowód na to, że to co robiłem już lata temu ma sens. W końcu te dziesiątki tysięcy fanów nie mogą się mylić. IEM otworzyło dla gamingu wiele drzwi, wpłynęło na zmianę wizerunku całej branży. To świetny event, który zrobił dużo dobrego.

W branży działasz od lat, dlatego mógłbyś opowiedzieć coś o życiu profesjonalnego gracza? 

Nigdy nie byłem profesjonalnym graczem, za to zawsze byłem blisko zawodników. Widziałem wielkie talenty, które odchodziły zapomniane. Niestety może się to okazać demotywujące dla młodych graczy z dużymi aspiracjami, ale przez te wszystkie lata mogę na palcach jednej ręki policzyć tych, którzy odnieśli sukces. Teraz pewnie będzie to wyglądać inaczej, jest więcej możliwości, sponsorów, turniejów...., ale nadal trzeba pamiętać, że e-sport, jak każda profesjonalna dyscyplina, jest tylko ryzykowną opcją... nawet dla tych najbardziej utalentowanych i zmotywowanych.

17016944_383857648653114_2335213315511706411_o

E-sport rozwija się w takim tempie, że najlepsze teamy otwierają drugie drużyny, gdzie młodzi zdolni gracze mogą nabierać doświadczenia. W jakim wieku powinno się zacząć grać na poważnie, aby móc reprezentować najlepszy poziom w przyszłości?

Nie mam pojęcia :) W CS'ie większość sceny to zawodnicy grający już kilka lat. Raz na pewien czas pojawiają się młode talenty, które po roku, dwóch latach grania robią wielką karierę. Ale to raczej nie jest norma. Na pewno jeśli ktoś ma predyspozycje to łatwiej zrobić karierę w CS'ie, zaczynając grać profesjonalnie w wieku 18 lat, niż osiągnąć analogiczny sukces w tradycyjnych dyscyplinach, np. piłce nożnej.

Praca jako profesjonalny gracz Counter Strike'a musi się wiązać z wieloma wyrzeczeniami.

Nie są to większe wyrzeczenia niż te w życiu profesjonalnego koszykarza czy piłkarza. Różnica jest tylko taka, że gracz siedzi przed komputerem i to zawsze było dla mediów dziwne. To się jednak zmienia. Za 20 lat będzie to zupełnie normalne.

virtus-pro

Wkładając nieco kij w mrowisko - jak wygląda sprawa zarobków najlepszych graczy? W przypadku wygranych w turnieju całość jest przeznaczona do podziału? 

To kwestia kontraktów negocjowanych przez drużynę z organizacją. Każdy ma więc inny układ, ale generalnie % z nagród zawsze wędruje do organizacji. Jaki? To zależy od wielu czynników. Generalnie o kontraktach w e-sporcie mówi się niewiele, to dziwne bo przecież zarobki piłkarzy są szeroko komentowane i nikt z tego nie robi problemów.

A jak wyglądają polskie realia sceny CS:GO? 

Mamy kilkunastu zawodników, którzy zarabiają większe lub mniejsze pieniądze. Reszta nie może liczyć na regularne wynagrodzenie. To się jednak zmienia. Myślę, że 2017 rok będzie pod tym względem przełomowy. To da szanse wielu utalentowanym zawodnikom na rozwinięcie skrzydeł.

Jakiś czas temu powstała drużyna Pompa Team, wspierana przez Isamu, a na IEM założenie organizacji ogłosił Izak. Ta pierwsza pokazała swoją siłę, docierając do finału Pucharu Polski. Druga szuka jeszcze dwóch graczy (już wytypowani - więcej tutaj). Myślisz że obydwie wspomniane drużyny mogą być najlepsze na poziomie polskiego podwórka? 

YouTuberzy mają to, czego nie ma nikt inny, zasięg i dojście do sponsorów. To daje drużynom stworzonym przez Izaka i Isamu ogromny potencjał. Jeśli tylko uda im się zbudować stabilny skład, a właścicielom nie zabraknie konsekwencji - będą groźni. Czy najlepsi? Tutaj byłbym ostrożny. Poziom na scenie jest wysoki, poczekajmy jeszcze z fanfarami ;)

17038634_1240250102689378_1835392299320721879_o Na zdjęciu - zwycięska drużyna Pompa Team w rozgrywkach Pucharu Polski League of Legends. Team Counter Strike'a doszedł do finału.


Na koniec - Twoim zdaniem - Jak długo ekipa Virtus.pro może utrzymywać się na światowym TOPie? 

Do końca trwania czteroletnich kontraktów, które podpisali w zeszłym roku - na pewno. Co dalej? Nie odważę się prognozować. Tyle było wróżenia, tyle teorii, a chłopaki dalej grają razem i rozdają karty! Zobaczymy :)

Poniżej materiał zrealizowany przez studio Macieja Sawickiego. Film został wyemitowany w katowickim Spodku zaraz przed rozpoczęciem meczu finałowego.
Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.