Koniec z tradycyjnymi lekturami? Teraz przeczytacie je w internecie

Koniec z tradycyjnymi lekturami? Teraz przeczytacie je w internecie

Niech wstaną wszyscy ci, dla których słowo "lektura" kojarzy się z czymś bardzo nudnym. Obowiązkowe pozycje, które obejmuje podstawa programowa to często tytuły trudne i umówmy się, niezbyt ciekawe. Czy da się jednak sprawić, aby przebrnąć przez nie nieco przyjemniej?


Zapewne bez odpowiedniej dawki motywacji i osobistej chęci nie - nikogo nie da się przecież zmusić, aby przeczytał coś, za co normalnie by nie sięgnął, a przy tym informując go, że jeśli tego nie zrobi, to jego ocena z języka polskiego bardzo ucierpi. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji zapewne zdaje sobie z tego sprawę, lecz idąc wraz z duchem czasu oba te organy postanowiły stworzyć internetową bibliotekę, gdzie zupełnie za darmo można pobrać w formie elektronicznej książki objęte nową podstawą programową.

Lektury.gov.pl to projekt, który naprawdę jest potrzebny


Takie przedsięwzięcie to naprawdę świetny krok ze strony polskiego rządu. W dobie internetu i technologii, coraz więcej uczniów sięga za pozycje elektroniczne nie kłopocząc się z przewracaniem tradycyjnych, papierowych stron. Lektury.gov.pl to przede wszystkim jednak portal, który jest w stanie pomóc mieszkańcom wsi, czy mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do stacjonarnych bibliotek nie jest tak oczywisty jak w większych miastach. Tutaj wystarczy tylko wyszukać interesującą (czy bardziej zadaną przez nauczyciela) nas pozycję i bez problemu możemy ją pobrać na dysk telefonu, tabletu, komputera, i rozpocząć lekturę.

Czytać możemy w przeglądarce lub pobrać lekturę na dysk dowolnego urządzenia


Czy powstanie i dalszy rozwój tego typu projektu zwiastuje koniec bibliotek szkolnych i miejskich? Naszym zdaniem nic tego nie zwiastuje - Lektury.gov.pl to rządowy program ułatwiający dostęp do konkretnych treści, a nie definitywnie zastępujący tradycyjne formy.

Piotr Malinowski

Zapalony fan gier studia Piranha Bytes. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji.

Telefon z rekordowo małymi ramkami już w styczniu. Wielkie obietnice Sharp!

Cyber Marian parodiuje "Plecak" Young Multiego!

Trwa charytatywny stream Ja,Paczka - zebrano już ponad 50 tysięcy złotych!

Krzysztof Gonciarz wystawi na WOŚP niezwykle wartościowy przedmiot!

Snapchat wypuszcza narzędzie do samodzielnego tworzenia animacji

Charytatywny stream Ekipy Fantasy wystartował! Do 15 zebrali ponad 10 tysięcy złotych