Kibice zaprotestowali przeciwko esportowi!

Kibice zaprotestowali przeciwko esportowi!

O wczorajszym spotkaniu szwajcarskiej pierwszej ligi pomiędzy zespołem Young Boys a FC Basel jest dziś głośno nie tylko ze względu na sromotną porażkę gości 7:1. Na trybunach doszło bowiem do niecodziennego protestu przeciwko... esportowi. Jak on wyglądał i czemu służył?


Akcja rozpoczęła się w 15 minucie trwania spotkania, kiedy to na płytę boiska zaczęły wlatywać piłki tenisowe i gamingowe pady. Kibice obu zespołów wyciągnęli natomiast transparenty, wśród których znalazły się takie hasła jak "jeb** esport" czy "esport to gów**". Na trybunach pojawiła się także sektorówka ze znakiem pauzy. W ten sposób kibice wyrazili sprzeciw wobec tworzenia i rozbudowy struktur o charakterze esportowym w klubach piłkarskich, gdyż takie działania stają się w ostatnich miesiącach coraz bardziej powszechne zarówno w Szwajcarii, jak i innych krajach - w tym Polsce czy Niemczech.

 

 

Kibice z grupy Ostkurve Bern, najprawdopodobniej odpowiedzialnej za wczorajszy protest, na swoim Facebooku piszą:
Od kilku miesięcy temat esportu wielokrotnie był dyskutowany w mediach i na stadionach. Teraz, w marcu 2019 r., Szwajcarska Liga Piłkarska otworzy własne rozgrywki. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z naszym sportem i wartościami naszego klubu! Tu chodzi o zysk! Jako goście stadionu musimy walczyć, aby utrzymać nasz sport takim, jaki jest! W dzisiejszym społeczeństwie dzieci często siedzą w domu przed konsolami, zamiast uprawiać sport z przyjaciółmi. Powinniśmy uczyć dzieci i młodzieży niezawodności, punktualności, a przede wszystkim przyjaźni! Są to wartości całkowicie pomijane w esporcie.

Jak piszą jednak zagraniczne media, protest mógł nie być zwykłym sprzeciwem wobec esportu, a za jego powód podają ostatnie działania SFV - Szwajcarskiego Związki Piłki Nożnej, który wymagał od drużyn pierwszej ligi posiadania drużyny esportowej. Co wy sądzicie o takim pomyśle, samym proteście i tego typu podejściu kibiców do tematu?

Źródło: eweszło.pl

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.