Stereotypy o Francuzach okiem Julki Kobus

Stereotypy o Francuzach okiem Julki Kobus

Stereotypy to powierzchowne przekonania, które mamy o innych osobach czy też o całych narodach i które nie są poparte żadnymi konkretnymi dowodami. Najczęściej po bliższym zbadaniu tematu okazuje się, że stereotypy te są całkiem nietrafione. Temat stereotypów podjęła w swoim ostatnim filmie Julka Kobus – polska YouTuberka mieszkająca od kilku lat we Francji i wychowująca tam synka. Jesteście ciekawi, jak Julka komentuje stereotypy dotyczące Francuzów?
Na polskim YouTube chyba nie ma innej osoby, która mogłaby skomentować stereotypy dotyczące Francuzów również dobrze jak Julia Kobus. Ta młoda dziewczyna już od kilku lat mieszka we Francji ze swoim partnerem i wychowuje tam swojego synka – Alexa. Nie ulega więc wątpliwości, że Julia, która jest zaznajomiona zarówno z polską, jak i z francuską kulturą, doskonale widzi różnice w ich postrzeganiu. Jej przemyślenia na ten temat są naprawdę zaskakujące!

Jeśli Polak chce negatywnie określić Francuza, z pewnością użyje słowa „żabojad”. Słowo to funkcjonuje w języku polskim od dawna, nawiązując do tego, że Francuzi podobno „zajadają się” żabimi udkami, uważając je za prawdziwy przysmak. Okazuje się jednak, że według Julki Francuzi wcale nie jedzą żabich udek, a część z nich nawet nie słyszała o takim daniu. Jeśli już koniecznie chcielibyśmy nazwać ich w ten sposób, należałoby użyć sformułowania…„kaczkojady”. Julia zwraca uwagę na fakt, że to właśnie kaczka stanowi ulubione danie Francuzów i to właśnie ją jedzą oni najczęściej.
Drugi mit obalony przez Julię to stosunek Francuzów do języka angielskiego. Często mówi się, że Francuzi nie mówią po angielsku, bo dla nich jedynym pięknym językiem jest francuski. Julia zwraca jednak uwagę na to, że problem ten może być w pewnym sensie związany z francuskim systemem edukacji. Według niej francuskie szkoły kładą mały nacisk na naukę tego języka, dlatego też często dzieci kończą edukację z dość niskim poziomem tego języka. YouTuberka zwraca też uwagę na to, że problem ten nie dotyczy tylko Francuzów, lecz również innych narodów – warto o tym pamiętać.

Jeśli chcecie poznać opinię Julki na temat innych stereotypów dotyczących Francuców, obejrzyjcie koniecznie jej film:Co sądzicie o poruszonym przez Julię temacie? Często oceniacie ludzi poprzez stereotypy? Uważacie, że przedstawiony przez Youtuberkę obraz Francuzów jest trafny czy też subiektywny? Dajcie znać w komentarzach!

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl