Japończyk skazany za kopanie kryptowalut

Japończyk skazany za kopanie kryptowalut

Oszukiwanie nie popłaca - przekonał się o tym niedawno pewien mieszkaniec Japonii, który za używanie nielegalnego oprogramowania do kopania kryptowalut został skazany na rok pozbawienia wolności. 


Osoby zarabiające na kryptowalutach przy użyciu swojego sprzętu mogą czuć się bezpiecznie - żadna kara im nie grozi. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy taki kopacz zdecyduje się na wykorzystanie jednostek innych użytkowników. Pewien człowiek w Japonii postanowił dopuścić się takiego oszustwa i przechwycił część mocy obliczeniowej kilku urządzeń - zaczął zdalnie sterować programem Coinhive, który służy do wykopywania waluty Moneto.

Japończyk został skazany za nielegalne kopanie waluty Monero


Umieścił ten program w oprogramowaniu cheaterskim - gdy ktoś go pobrał, mechanizm automatycznie się uruchamiał i zaczynał kopać walutę, co znacznie obciążało komputer ofiary. Na szczęście pobrany on został tylko 90 razy, a zysk wyniósł około 45 dolarów.

Człowiek, który dopuścił się tego oszustwa został skazany na rok więzienia - postanowione mu zostały bowiem dwa zarzuty: cheatowania w grach oraz wykorzystywania innych komputerów do kopania kryptowaluty.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.