Jeden znak - tyle obecnie wystarczy by zawiesić iPhone'a!

Jeden znak - tyle obecnie wystarczy by zawiesić iPhone'a!

Czasami do spowodowania uciążliwych szkód na naszym telefonie nie potrzeba bardzo skomplikowanego oprogramowania, nad którym hackerzy spędzili długie godziny. Bywa tak, że nawet przypadkiem ktoś zauważy pewną lukę i zacznie ją wykorzystywać, a ta efektem kuli śniegowej zdobywać będzie coraz większą popularność. Tak dzieje się obecnie z wieloma iPhone'ami, które zacinają się pod wypływem... jednego znaku.


Chodzi tu głównie o aplikacje na iOS związane z wysyłaniem wiadomości tekstowych, czyli Facebook Messenger, Gmail, WhatsApp czy po prostu aplikacja Wiadomości obsługująca zwykłe SMSy. Problem nie występuje za to w aplikacji Telegram oraz Skype.

Telefon dany użytkownika, gdy dostanie wiadomość ze pewnym znakiem z języka telugu używanego w Indiach, niestety będzie miał problemy z jej otwarciem i najzwyczajniej się zawiesi. Wspomniany znak wygląda w ten sposób:

Najbardziej znanym sposobem rozwiązania problemu jest wysłanie kolejnej, "normalnej" wiadomości, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć również poprzednią i po prostu ją usunąć. Po tym zabiegu wszystko powinno wrócić do normy.

Informacja o problemie dotarła już oczywiście do Apple. Firma zapowiedziała, że problem zostanie naprawiony w kolejnych aktualizacjach. Dobrze byłoby gdyby poprawka wyszła względnie szybko, bo osób chętnych na zrobienie komuś w ten sposób głupiego żartu z pewnością nie brakuje.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.