Facebook: „Instagram nie jest szkodliwy dla nastolatków”

Facebook: „Instagram nie jest szkodliwy dla nastolatków”

W siedzibie Facebooka prawdziwie zawrzało. Po tym, jak w gazecie The Wall Street Journal zjawił się artykuł sugerujący szkodliwość Instagrama wobec młodych osób, odpowiedzi udzieliła sama szefowa badań Facebooka. Gigant zaprzecza wszelkim oskarżeniom.


Niedawno w znanej, nowojorskiej gazecie The Wall Street Journal opublikowano badanie, w którym wykazano, że nastolatkowie, głównie młode kobiety korzystające z aplikacji Instagram mają widocznie pogorszony stan psychiczny. Według badanych aplikacja ma szkodliwy wpływ na samopoczucie i samoocenę własnego ciała.

Artykuł uwidocznił nie tylko negatywne oddziaływanie Instagrama, ale także uderzył w korporację, zarzucając jej lekceważenie problemu i minimalny wysiłek wkładany w poprawę swoich aplikacji.

Instagram Research 2019


Facebook postanowił odpowiedzieć na oskarżenia, przytaczając własne badanie na nastolatkach. Pratiti Raychoudhury, szefowa badań Facebooka zarzuciła gazecie słabą interpretację danych. W swoim wpisie omija kwestie poruszone w artykule, w tym to, że nastolatki zgłaszają duże uzależnienie od Instagrama. Raychoundhury odwołuje się za to do badania przeprowadzonego na zaledwie 40 osobach, lecz nie publikuje rzeczywistych danych posiadanych przez Facebooka.

Jak widać, Facebookowi nie jest na rękę przyznawać się do swoich błędów, których z pewnością jest świadom. Firma już od dawna planuje stworzyć Instagram Kids przeznaczony dla dzieci. Aktualnie jednak sprawa pozostaje w zawieszeniu.

Dawid Ignasiak

Studiuję copywriting na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.