GTA V najlepiej sprzedającym się produktem w historii!

GTA V najlepiej sprzedającym się produktem w historii!

Już jakiś czas temu na naszej stronie pisaliśmy o wielkim sukcesie gry GTA V, którą okrzyknięto najlepiej sprzedającą się grą wszech czasów w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to jedyne osiągnięcie, bowiem ostatnio mogliśmy usłyszeć, że owa produkcja przebiła liczbę 6 miliardów dolarów przychodu. Warto dodać, że największe światowe produkcje nie dorównują nawet do tego wyniku. 


Od dłuższego czasu wiadomo, że Grand Theft Auto V to najlepiej sprzedająca się gra w historii. Jeszcze parę lat wstecz takim tytułem mógł pochwalić się Minecraft, Mario czy Tetris, jednakże nie z tak wielkimi liczbami na koncie. Powodów takiej popularności jest wiele. Jednym z nich na pewno jest ciekawa i wciągająca fabuła, w której każdy element dopracowany jest w najmniejszych szczegółach. Prócz tego oczywistym aspektem jest również tryb multiplayer, gdzie codziennie utrzymuje się stała wielka liczba użytkowników. Tysiące map do wyścigów, tryby adwersarza, minigierki, a przede wszystkim tryb zarówno kooperacji, jak i rywalizacji na wielu płaszczyznach z pewnością przyciągnęły niejednego gracza. Innym równie ważnym powodem tak ogromnej sprzedaży, była strategiczna data premiery, która przypadła na ten sam rok, co wydanie PlayStation 4 i Xbox One (mowa tu o 2013 roku). Początkowo nie była dostępna na te urządzenia, dlatego wiele osób ponownie zakupywało ową grę, tym razem odpowiadającą danej platformie.Warto również napomnieć, że w ubiegłym roku na branże filmową przeznaczono blisko 40 miliardów dolarów, podczas gdy na branżę gier wideo o 4 miliardy mniej. Mimo tego analitycy otwarcie oznajmiają, że ta druga z każdą chwilą nieustannie rośnie, po to by w końcu prześcignąć obecnego giganta. Jej zyski zwiększyły się do 15%, natomiast rynek filmowy podniósł się o jedynie 3%. Dodatkowo same akcje na giełdach gier znacznie wzrosły. Dla przykładu Take-Two, firma odpowiadająca za GTA V, może odnotować 65 procentowy wzrost, Blizzard 33 procentowy, a EA - 13 procentowy.

Nie za prędko doświadczymy pobicia rekordu 6 miliardów dolarów przychodów w jakiejkolwiek produkcji - niezależnie czy mowa tu o grach czy filmach. W najbliższym czasie małą szansę otrzyma wyczekiwana od lat premiera filmu Avengers Infinity War, która przypada w Polsce na 26 kwietnia. Mimo tego i tak będzie niebywale ciężko przebić ten wynik czy choćby w małym stopniu mu dorównać. Dotychczasowy lider kinowy Avatar uzyskał jednie 2,8 miliarda dolarów, co nie stanowi nawet połowy łącznego przychodu GTA V.


Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.