Gry redukują stres w pracy

Gry redukują stres w pracy

Zmęczenie w pracy? Stres? Według naukowców są to doskonałe powody, aby uciąć sobie przerwę na granie. Nowe badania wykazują, że taki sposób spędzania przerwy jest lepszy, niż zwykły odpoczynek.

Badacze z UCF (University of Central Florida) postanowili sprawdzić coś, co dla nas, graczy, jest oczywistością - czyli to, że gry pomagają! A dokładniej to, czy gry wideo są w stanie pomóc w obniżeniu zmęczenia czy stresu w trakcie pracy. W badaniu wzięło udział 66 uczestników, którzy za zadanie mieli używać komputera do wykonywania nudnej i powtarzającej się czynności, co prowadziło do zmęczenia i obniżenia zdolności poznawczych, pamięci i podejmowania decyzji. 

Następnie, w trakcie przerwy badani podzieleni zostali na 3 grupy. Pierwsza z nich grała w grę Sushi Cat 2, druga wzięła udział w grupowych zajęciach relaksujących, trzecia zaś przerwę spędziła w ciszy, bez dostępu do urządzeń elektronicznych. Spośród trzech grup, jedynie uczestnicy tej, która czas wolny spędziła grając, czuli się lepiej - szczęśliwsi i bardziej zaangażowani. Co prawda, badani z grupy, w której prowadzone były zajęcia zdobyli najwyższy wynik w testach pamięci - jednak wśród członków tej grupy podniósł się poziom uczucia zmartwienia.W podsumowaniu badania pojawia się wniosek, iż gra w niezobowiązującą grę potrafi wpłynąć na stan emocjonalny osoby i jest świetną czynnością w odpowiedzi na stres. Oczywiście, potrzebnych na ten temat jest więcej badań, aby określić idealny sposób na efektywne spędzanie przerwy w pracy. Potrzeba również większej ilości badanych - grupa złożona z 66 osób nie jest wystarczającym materiałem badawczym. Nie jest to jednak pierwsze badanie, które wykazało pozytywne efekty, jakie niesie ze sobą granie. Kto wie, może w przyszłości firmy postanowią wprowadzić przerwy na granie. Póki co - czując zmęczenie, naładujcie swoje umysłowe baterie i choć chwilę w coś pograjcie. Przy jakich grach Wy najbardziej lubicie robić sobie przerwy od pracy lub nauki?

avatar

Jakub Smuszko

Student filologii polskiej. Entuzjasta gier planszowych i e-sportu. W wolnych chwilach, kiedy nie pisze, lubi pogrywać - głównie w gry Blizzarda.

W Call of Duty: WWII pojawi się polski ruch oporu!

Nintendo zaprezentowało niezwykłe akcesoria z... kartonu!

Xbox One doczeka się nowego kontrolera!

Czy istnieje jeszcze szansa na powrót Prince of Persia?

Tajemniczy tweet twórców Wiedźmina!

Twitch zapłacił rekordową kwotę za prawa do transmisji Overwatch League!