Gry redukują stres w pracy

Gry redukują stres w pracy

Zmęczenie w pracy? Stres? Według naukowców są to doskonałe powody, aby uciąć sobie przerwę na granie. Nowe badania wykazują, że taki sposób spędzania przerwy jest lepszy, niż zwykły odpoczynek.

Badacze z UCF (University of Central Florida) postanowili sprawdzić coś, co dla nas, graczy, jest oczywistością - czyli to, że gry pomagają! A dokładniej to, czy gry wideo są w stanie pomóc w obniżeniu zmęczenia czy stresu w trakcie pracy. W badaniu wzięło udział 66 uczestników, którzy za zadanie mieli używać komputera do wykonywania nudnej i powtarzającej się czynności, co prowadziło do zmęczenia i obniżenia zdolności poznawczych, pamięci i podejmowania decyzji. 

Następnie, w trakcie przerwy badani podzieleni zostali na 3 grupy. Pierwsza z nich grała w grę Sushi Cat 2, druga wzięła udział w grupowych zajęciach relaksujących, trzecia zaś przerwę spędziła w ciszy, bez dostępu do urządzeń elektronicznych. Spośród trzech grup, jedynie uczestnicy tej, która czas wolny spędziła grając, czuli się lepiej - szczęśliwsi i bardziej zaangażowani. Co prawda, badani z grupy, w której prowadzone były zajęcia zdobyli najwyższy wynik w testach pamięci - jednak wśród członków tej grupy podniósł się poziom uczucia zmartwienia.W podsumowaniu badania pojawia się wniosek, iż gra w niezobowiązującą grę potrafi wpłynąć na stan emocjonalny osoby i jest świetną czynnością w odpowiedzi na stres. Oczywiście, potrzebnych na ten temat jest więcej badań, aby określić idealny sposób na efektywne spędzanie przerwy w pracy. Potrzeba również większej ilości badanych - grupa złożona z 66 osób nie jest wystarczającym materiałem badawczym. Nie jest to jednak pierwsze badanie, które wykazało pozytywne efekty, jakie niesie ze sobą granie. Kto wie, może w przyszłości firmy postanowią wprowadzić przerwy na granie. Póki co - czując zmęczenie, naładujcie swoje umysłowe baterie i choć chwilę w coś pograjcie. Przy jakich grach Wy najbardziej lubicie robić sobie przerwy od pracy lub nauki?

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl