Google pozwala przetestować swoją platformę do strumieniowania gier

Google pozwala przetestować swoją platformę do strumieniowania gier

Strumienowanie gier od kilku lat staje się coraz bardziej powszechną opcją. Istnieją takie platformy jak PlayStation Now i OnLive, które jednak nie osiągnęły szczytów popularności. Google zamierza to zmienić!


Project Stream to nowy projekt Google, który umożliwi strumieniowanie gier bez większych opóźnień - a przynajmniej w teorii. Prace nad nim właśnie trwają i są w zaawansowanym stopniu, a wszystko wskazuje na to, że mamy na co czekać. Usługa Google ma bowiem działać w firmowej przeglądarce, a gry będą strumieniowane w rozdzielczości Full HD. Kogo innego jak nie Google, które posiada potężną i szybką bazę serwerów, stać na zrobienie porządnej platformy do strumieniowania?

O strumieniowaniu gier mówi się wiele i najczęściej na tym się kończy, dlatego firma z Mountain View ogłosiła, że pierwsi gracze będą mogli przetestować usługę już 5. października. Pierwszą dostępną grą na tej platformie będzie Assassin's Creed Odyssey.Co to wszystko oznacza dla zwykłego użytkownika? Możliwość zagrania przykładowo w nowego Assassina na leciwym laptopie - o ile oczywiście posiada on szybki internet. Google twierdzi, że nowa usługa potrzebuje łącza o szybkości 25 Mb/s.

To jednak niestety niekoniecznie musi wystarczyć do bezproblemowej rozgrywki, bo problem tkwi, w dobrze znanym wszystkim fanom e-sportu, pingu. Innymi słowy, chodzi o opóźnienia, które pomimo szybkiego internetu mogą wystąpić na drodze z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdują się serwery Google. W przypadku gier nawet najmniejsze opóźnienie robi dużą różnicę, dlatego Google musiałoby stworzyć dedykowaną usłudze serwerownię w Europie, co nie jest prostym przedsięwzięciem.

W tym miejscu możecie spróbować swoich sił, jeśli chcecie otrzymać dostęp do "strumieniowego" Assassin's Creed Odyssey. Musicie mieć jednak przeglądarkę Chrome oraz VPN skonfigurowany na Stany Zjednoczone.

 

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.