Google i Facebook oszukane na ponad 100 milionów dolarów

Google i Facebook oszukane na ponad 100 milionów dolarów

Ciężko uwierzyć w to, że dwie największe firmy technologiczne zostały ofiarami wielkiego oszustwa. Google i Facebook zapłacili około 120 milionów dolarów mężczyźnie, który podszywał się pod właściciela spółki specjalizującej się w tworzeniu notebooków, która współpracowała z gigantami. 


Historia rozpoczęła się w 2013 roku, gdy firmy rozpoczęły współpracę z azjatycką korporacją Quanta Computer. Okazało się jednak, że pod tajwańską spółkę podszył się oszust, który wyłudził od Google'a prawie 100 milionów dolarów, a od Facebook'a ponad 20 milionów dolarów.



Evaldas Rimasauskas zarejestrował firmę na Łotwie i użył istniejącej już nazwy Quanta Computer. Nie był on jednak w żadnym stopniu powiązany z tajwańską firmą, która nie wiedziała o jego poczynaniach. Mężczyzna wraz z innymi współpracownikami przekonywał koncerny w korespondencji, że są one winne firmie Quanta Computer pieniądze. Oskarżony tworzył fałszywe konta bankowe, aby otrzymać pieniądze. Tworzył on także fałszywe dokumenty, które przedstawiał korporacjom.

Sprawa po raz pierwszy na jaw wyszła w 2017, jednak dopiero teraz stała się publicznie nagłośniona. Oszust zostanie niedługo skazany, a w więzieniu spędzi prawdopodobnie 24 lata. Z oświadczeń oszukanych firm wynika, że pieniądze zostały już odzyskane.

Źródło: nytimes.com

avatar

Marysia Sicinska

W redakcji APYnews od listopada 2016 roku. Uwielbia grać w gry komputerowe oraz oglądać jak robią to inni. Interesuje się również muzyką.