Geralt z Rivii uwieczniony na pierwszej na świecie monecie w kształcie statuy

Geralt z Rivii uwieczniony na pierwszej na świecie monecie w kształcie statuy

Mennica Gdańska stworzyła pierwszą na świecie monetę-statuę. Przedstawia ona głównego bohatera serii "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego - Geralta z Rivii.


Niedawno w Polsce powstała pierwsza na świecie srebrna moneta w kształcie statuy. Wykonano ją w Mennicy Gdańskiej i przedstawia ona Geralta z Rivii - bohatera serii "Wiedźmin".

Źródło: Mennica Gdańska (Facebook)


Wkrótce będzie można ją nabyć w dwóch wariantach rozmiarowych. Jednak warto się pośpieszyć, ponieważ wykonano wyłącznie 1000 sztuk mniejszej wersji oraz 100 większej. Oczywiście przedmiot ma charakter limitowany.

Źródło: Mennica Gdańska (Facebook)


Monetę-statuę wybito z litego srebra w dwóch wersjach: 5 uncji oraz 1 kg. Tańsza kosztuje "tylko" 3 tysiące złotych, natomiast droższa to koszt prawie 18 tysięcy złotych. Jednak - patrząc na jej unikatowość oraz dbałość o szczegóły twórców - trudno zaprzeczyć temu, że jest warta swej ceny.

Źródło: Mennica Gdańska (Facebook)


Można byłoby się zastanawiać, dlaczego statuetka została ogłoszona monetą-statuą. Powód jest prosty - spód jej podstawy jest monetą. Jak widać poniżej, wybity został na niej wizerunek królowej Elżbiety II.

Źródło: Mennica Gdańska (Facebook)


Na stronie Mennicy Gdańskiej poinformowano, że:
Awers potwierdza autentyczność monety. Znajduje się na nim informacja o nominale, emitencie oraz wadze i próbie srebra.

Statuetką z całą pewnością może zostać ciekawym elementem kolekcji nie tylko zagorzałego numizmatyka, ale również fana przygód Białego Wilka. Produkt będzie dostępny od 17 maja na stronie Mennicy Gdańskiej.


Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.