Film Pawła Opydo bezpodstawnie usunięty za prawa autorskie. Twórca postanowił działać!

Film Pawła Opydo bezpodstawnie usunięty za prawa autorskie. Twórca postanowił działać!

Prawa autorskie to dość często poruszany w różnym kontekście temat na polskim YouTube. Najczęściej chodzi o to, że dany twórca przy okazji np. komentowania innego dzieła czy umieszczania fragmentu filmu innego twórcy w swoim materiale musi przestrzegać tzw. prawa cytatu. Na tym polu dochodzi do różnych sporów tak jak w ostatnich dniach między Warner Music Poland, a Pawłem Opydo.
Paweł Opydo to wszechstronny człowiek internetu tworzący różne treści w sieci od wielu lat. Niegdyś głównie bloger, dziś znany jest także m.in. z podcastu Zombie vs Zwierz oraz ze swojej działalności na YouTube, gdzie dość dużą popularnością i uznaniem cieszy się jego cykl "Złych książek", w którym to w humorystyczny sposób przestawia różne dzieła i w celny sposób przedstawia ich niedoskonałości. Niedawno zapoczątkował nowy cykl - "Złe piosenki". Formuła jest bardzo podobna jak w poprzednim przypadku, tylko że teraz pod lupę wziął znane teksty piosenek, które stosunkowo często możemy usłyszeć w stacjach radiowych. Jedną z nich był utwór zespołu "Feel" pod tytułem "Zostań ze mną". Niestety, film został zablokowany na YouTube ze względu na roszczenia Warner Music Poland jakoby video Pawła naruszało prawa autorskie.Twórca nie zgodził się z decyzją wytwórni, złożył więc w tej sprawie odwołanie. Te zostało jednak odrzucone. Postanowił sprawę nieco nagłośnić dalej, licząc na reakcję WMG. Przy okazji sam film trafił na jego fanpage na Facebooku.Jak zakończy się cała sprawa? Na ten moment Warner Music Poland nie ustosunkowało się do wpisu Pawła. Całą sprawę będziemy monitorować. A co wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach. Tymczasem materiał, który został usunięty możecie obejrzeć poniżej:


Piotr Gołaś

Student administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.