Facebook przyznał, że sprzedaje nasze dane innym firmom

Facebook przyznał, że sprzedaje nasze dane innym firmom

Większość ludzi mogłaby rzec, że prywatność w internecie w ogóle nie istnieje i zapewne miałaby rację. Mimo iż zastrzegamy informacje na naszych profilach, to wciąż pewne instytucje mają do nich wgląd, a mowa tu nie tylko o właścicielach danej strony internetowej. Jak się okazało przykładem firmy, która od kilku lat sprzedaje nasze dane jest znany każdemu Facebook. 


Warto napomnieć, że cała ta sprawa trwa od bardzo dawna. Jednym z głośniejszych wydarzeń był wyciek danych osobowych internautów przez Cabridge Analytica, a także złamanie regulaminu, mające miejsce około 3 miesiące temu. Afera wywołała ogromne zamieszanie, które przyczyniło się do przesłuchania samego Marka Zuckerberga. Jakiś czas później serwis The New York  Times opublikował wpis, w którym podobnie zakwestionowano prywatność Facebooka. Podawał on, że mimo obietnic właścicieli, nasze informacje trafiały do 61 firm od kilku lat. Owego zdania nie podzielał zwłaszcza zarząd Facebooka, który bezzwłocznie zaczął tłumaczyć się na swoim blogu. Według nich udostępniane zestawy API miały pokazać wybranym firmom, w jaki sposób korzysta się z aplikacji mobilnej - tym samym przyczynić się do jej rozwoju.


Internautów poinformowano o szeregu umów, które zakazują jakiegokolwiek upowszechniania danych osobowych, jednakże sama świadomość wykorzystywania ich bez naszej wiedzy pozostała. Jak donosi The Hacker News, został opublikowany specjalny dokument zawierający blisko 750 stron szerzej opisujących owe zagadnienie. Władze Facebooka ponownie wypowiedziały się w tej sprawie z tą samą opinią - owszem nasze dane były upowszechnione wielu firmom, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu - o ile można tak w ogóle powiedzieć. Jak się również okazało kolejne firmy tracą do nich dostęp, a wiele już je straciło. Pewnym jest także, że do końca roku do tego grona dołączy przynajmniej 8 firm.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.