Najmłodsi użytkownicy rezygnują z Facebooka na rzecz Instagrama

Najmłodsi użytkownicy rezygnują z Facebooka na rzecz Instagrama

Chociaż Facebook to dla wielu nadal podstawowy portal społecznościowy w naszym kraju, to wśród jego najmłodszych użytkowników zanotowano spory spadek zainteresowania. Tak wynika z danych przedstawionych przez serwis NapoleonCat, który zajmuje się analizą podobnych statystyk. Czy amerykański gigant ma się czego obawiać?


Facebook dominuje na naszym rynku już ładnych parę lat, usuwając w cień m.in. popularny niegdyś serwis Nasza-Klasa. Tak jak kiedyś dla dzisiejszych 20-latków i więcej była to prawdziwa rewolucja, tak dla młodszych poniżej 18 lat strona ma coraz mniej ciekawego do zaoferowania. W grupie wiekowej 15-17 lat odnotowano spadek o 18% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Może być to dość niepokojąca prognoza dla twórców, mając na uwadze, że w przyszłości problem ten może się pogłębiać.Jednak tam gdzie serwis stracił, odbił sobie w innych grupach wiekowych. Po Facebooka sięgają coraz starsi, widząc w nim spory potencjał marketingowy. Na przeciwległym biegunie jest za to Instagram, który góruje wśród stosunkowo młodszych użytkowników i staje się dla nich narzędziem do przekazu numer jeden. Tu jednak grupa 40+ wypada blado, co również może się zmienić - według statystyk także w tej grupie można zauważyć spory wzrost.Mając na uwadze powyższe statystyki, warto pamiętać, że Instagram należy do Facebooka, czyli trudno tu mówić o jakiejkolwiek konkurencji jednego serwisu względem drugiego. Ostatecznie zainteresowanie użytkowników, czyli pieniądze, pozostanie w tych samych rękach. Dodajmy do tego jeszcze Messenger i bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że pozycja Facebooka jako firmy jeszcze długi czas będzie niezagrożona.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.