Naukowcy wykazali, że Facebook pomaga kontaktować się terrorystom

Naukowcy wykazali, że Facebook pomaga kontaktować się terrorystom

Znajomych na Facebooku nigdy nie brakuje, bo zawsze serwis podsuwa nam propozycje nowych osób, które moglibyśmy zaprosić do grona naszych wirtualnych znajomych. Robi on to za pomocą pewnego algorytmu, który podsuwa nam znajomych z kręgu, w którym najczęściej się obracamy. Skutkuje to jednak ułatwieniem nawiązywania kontaktów między członkami ISIS. 


Algorytm działa na nieznajomej bliżej nikomu zasadzie, można się jednak domyślać, że wiąże on ze sobą osoby na podstawie innych znajomych, miejsca zamieszkania, pracy czy zainteresowań. Na Bliskim Wschodzie poskutkowało to tym, że wielu członków ISIS zostało ze sobą powiązanych.

Do tego wniosku doszli naukowcy, którzy przeanalizowali tysiąc kont osób, które popierają działanie ISIS na Facebooku. Z ich badań jasno wynika, że profile działaczy ISIS były sobie polecane przez serwis. Oto słowa Roberta Postingsa, czyli jednego z naukowców:
Facebook, chcąc połączyć ze sobą jak najwięcej ludzi, nieświadomie stworzył system, który pomaga nawiązywać kontakty ekstremistom i terrorystomNaukowiec wspomniał, że po przejściu z Facebooka na strony informacyjne, które były niepowiązane z ISIS, z artykułami na temat muzułmańskiego powstania na Filipinach, serwis sugerował mu nawiązanie znajomości z ekstremistami z właśnie tego regionu.

Takie działania mogą nie tylko pomagać w poznawaniu innych członków ISIS i wspomaganiu ich kontaktów, ale także szerzyć propagandę czy pomagać w rekrutowaniu nowych żołnierzy.

Badania naukowców wykazały, że po połowie roku Facebook nie usunął nawet połowy tych kont. W większości przypadków kasowane były tylko pojedyncze wpisy, a niektóre z kont były przywracane tuż po zablokowaniu i wystosowanym wniosku od użytkowników.

Źródło: businessinsider

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.