Facebook obchodzi 14 urodziny!

Facebook obchodzi 14 urodziny!

4 lutego 2004 roku powstał Facebook. Początkowo mały, wewnętrzny serwis umożliwiający komunikację między studentami na Harvardzie. Raczej nikt nie spodziewał się wtedy, że 14 lat później będzie to jedna z najsilniejszych światowych marek, mająca monopol bądź utrzymująca się na czele stawki większości największych internetowych biznesów.


Obecnie Facebook nie jest już tylko i wyłącznie typowym serwisem społecznościowym. Dziś jest to już praktycznie cały internet w pigułce - od niezależnego komunikatora po miejsce gdzie dzielimy się zdjęciami czy materiałami wideo, aż do profili znanych ludzi, firm, stron czy marek, które reklamują swoje produkty. Dostępne są także relacje na żywo z ważnych wydarzeń czy ostatnio nawet internetowe zakupy. Coraz częściej Facebook staje się też medium bardzo opiniotwórczym. Wpisy zamieszczone na nim traktowane są bardzo poważnie i często stają się powodem do debat praktycznie każdej ważnej sfery życia.Facebook to w końcu, niezależnie od skonfigurowanych ustawień prywatności, serwis, który wie o nas chyba najwięcej. Z kim wchodzimy w relację, co lubimy, a co nam przeszkadza. Bardzo często wie nawet, gdzie najczęściej przebywamy, czy też to gdzie byliśmy w zeszły czwartek. Dla użytkowników sieci stał się prawdziwą osią internetowego istnienia.

Warto zauważyć, że początkowo Facebook nie miał w naszym kraju wcale tak łatwo. Przez dłuższy czas niepodzielnie rządziła nasza-klasa.pl (obecnie nk.pl), jednak na dłuższą metę i ona nie wytrzymała w batalii z coraz śmielszymi ruchami FB na internetowym rynku. Przede wszystkim Facebook ze całym swoim inwentarzem wychodził za granicę, był bardziej globalny, w przeciwieństwie do nk, który był serwisem stworzonym typowo dla polskiej społeczności. Dziś, w momencie gdy nasza-klasa najlepsza lata ma już dawno za sobą, zalogować możemy się na nią... chociażby za pomocą Facebooka.Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie pozycja Facebooka miała ulec pogorszeniu. Można wręcz wysnuć nawet tezę, że rola Fb będzie jedynie rosnąć. Mimo, że na rynku, zwłaszcza amerykańskim, rośnie wiele silnych alternatyw, przez te 14 lat Facebook z Markiem Zuckerbergiem u sterów pokazał, że potrafi dostosować się do wymagań użytkowników i niewykluczone, że jeszcze nie raz zaskoczy prawdziwą rewolucją. Czekamy z niecierpliwością.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.