Już w tym roku e-sport w Polsce może zostać uznany za pełnoprawny sport

Już w tym roku e-sport w Polsce może zostać uznany za pełnoprawny sport

Ziemowit Ryś, manager drużyny CS:GO Izako Boars zapowiedział na ostatniej konferencji poświęconej branży e-sportu, że zespół czeka na nowelizację ustawy o sporcie. Według informacji zamieszczonych na portalu Wirtualnemedia.pl, nowelizacja ta może zostać wdrożona w życie jeszcze w tym miesiącu!


Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Sportu - nowelizacja ustawy o sporcie ma zostać prawdopodobnie przyjęta przez Sejm podczas posiedzenia 22 czerwca. Projekt zakłada rozszerzenie definicji sportu o "współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego". Ziemowit Ryś, manager formacji Izako Boars wskazał podczas "Beyond Advertising Forum E-sport & Gaming" najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed branżą e-sportu:
- Dziś sport elektroniczny pozostaje prawnie nieuregulowany. Czekamy na nowelizację ustawy o sporcie. Nadanie e-sportowi statusu prawnego da nam to dużo większe możliwości rozwoju, promocji i pozyskiwania sponsorów. Bolączką branży są również oszuści, zarabiający na nieuczciwie prowadzonej grze. Aby ukrócić ich praktyki, potrzeba także nowelizacji kodeksu karnego. Chodzi o kary za doping i stosowanie nielegalnego oprogramowania, dającego zawodnikom przewagę w grze.

- Oprócz prawnego uregulowania dyscypliny, potrzebujemy zmian odpowiednich przepisów w kodeksie karnym, regulujących choćby kwestię dopingu. Jest coraz więcej zawodników biorących leki na ADHD, które znacznie poprawiają ich koncentrację. Federacja Esportowa (IeSF) wprowadziła w związku z tym kontrole antydopingowe na turniejach Counter Strike’a. Innym problemem w e-sporcie jest pirackie oprogramowanie, służące do oszukiwania w grze. Polegają one na tzw. aim-lokowaniu, czyli specjalnym ustawieniu sekwencji klawiszy tak, by kursor sam znajdował przeciwnika i oddawał w jego kierunku strzał, co w uczciwej grze nie jest możliwe. W branży mówi się, że coraz więcej zawodników korzysta z tych metod. Jedyną możliwością walki z nimi są stosowne regulacje prawne. Pamiętajmy, że w sporcie profesjonalnym za wygrane mecze zawodnicy dostają wynagrodzenia. Oszukując, de facto dochodzą do tych pieniędzy nielegalnie.

Podkreślił, że wokół e-sportu narosło wiele niekorzystnych stereotypów, które należy zwalczać.
- E-sport nie jest przeciwieństwem sportu tradycyjnego. Przekazuje zawodnikom system wartości, oparty na samodyscyplinie, współpracy i komunikacji z innymi graczami, uczy strategicznego i logicznego myślenia. Czas skończyć ze stereotypem, że to jedynie bezproduktywne „granie w gry”. Krzywdzące dla e-sportu jest myślenie, w którym traktowany jest on jako zaprzeczenie zdrowego stylu życia. Według niego w dyskusji o sporcie elektronicznym należy podkreślić, jak wiele uczy zawodników, zwłaszcza najmłodszych.

Manager drużyny Izako Boars podkreślił również, że potrzebna jest zmiana w postrzeganiu przez społeczeństwo sportu elektronicznego tylko jako spędzanie długich godzin przed komputerem, które nie przynosi żadnych korzyści.
- Przygodę ze e-sportem zaczynają nawet ośmiolatkowie. Dzięki grom komputerowym mają okazję przygotować się na pokonywanie presji i silnego stresu, nabywają umiejętności szybkiego podejmowanie trafnych decyzji. Młodzi gracze mogą ćwiczyć samodoskonalenia oraz uczą się zdrowej rywalizacji, która będzie przydatna w dorosłym życiu.

Sport elektroniczny jest coraz bardziej dostrzegany jako dynamicznie rozwijający się rynek w naszym kraju. Coroczne rozgrywki Intel Extreme Masters (czy inne, równie szybko i głośno rosnące w siłę imprezy związane z e-sportem) cieszą się coraz większym zainteresowaniem fanów oraz mediów. Zwycięstwa w turniejach nie przynoszą już tylko satysfakcji z wygranej, a ogromne pieniądze i możliwości. Chyba już w tej chwili każdy może sobie wyobrazić, jak e-sport rozwinie się w przyszłości.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl

Organizacja Virtus.pro sprzedana za 100 mln dolarów!

Bardzo dobre przyjęcie zwiastuna "Pitbull. Ostatni pies". Będzie rekord?

Poznaliśmy nową jednostkę czasu według Facebooka!

Kasia tłumaczy, dlaczego zrobiła pozwolenie na broń

SA Wardęga ostro o Deynn i Majewskim. Ujawnia nowe informacje!

W Call of Duty: WWII pojawi się polski ruch oporu!