EKIPA wycofuje swoje produkty ze sklepów Auchan

EKIPA wycofuje swoje produkty ze sklepów Auchan

EKIPA poinformowała dziś, że wycofuje swoje wszystkie produkty z placówek należących do grupy Auchan. Powodem jest kontynuowanie działalności firmy i jej sklepów w Rosji. 


Trwająca rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że wiele firm w ramach solidarności z Ukrainą i dołączenia do sankcji na agresora, zrezygnowało ze swojej działalności w Rosji. Wyjątkiem pozostał m.in. Association Familiale Mulliez, do którego należy Decathlon, Leroy Merlin czy Auchan właśnie. Firma postanowiła, że ich sklepy pozostaną otwarte w Rosji, co w krajach zachodu (w tym w Polsce) spowodowało uzasadnioną falę krytyki. Na brak podjęcia decyzji przez giganta postanowiła zareagować EKIPA.

Źródło: Ekipaholding.pl


Spółka odpowiedzialna za działalność Ekipy Friza podała dziś, że oficjalnie wycofuje swoje produkty ze sklepów Auchan. Ostateczne wycofanie produktów stoi jednak po stronie partnerów EKIPY, do których wystosowana została specjalna wiadomość spółki Ekipa Holding S.A. W oświadczeniu EKIPY czytamy:
W związku z agresją rosyjską na Ukrainę oraz ze względu na kontynuowanie w Rosji działalności Auchan, a dokładniej całej Association Familiale Mulliez wraz z należącymi do niej sieciami takimi jak Decathlon i Leroy Merlin zarząd Ekipa Holding S.A., w porozumieniu z twórcami należącymi do Ekipy, podjął decyzję o wystąpieniu do wszystkich partnerów produkujących i dystrybuujących towary sygnowane marką Ekipa o niezwłoczne wycofanie ich z placówek grupy Auchan. Większość partnerów spółki odniosła się do tej inicjatywy z ze zrozumieniem. Wycofanie produktów pozostaje jednak w gestii partnerów i nie może być jednostronnie wymuszone przez spółkę. Oczekujemy jednak kategorycznie, że zgodnie z naszą wolą produkty te nie będą dostępne w tej sieci.

EKIPA poinformowała przy tym, że decyzja zostałą podjęta m.in. w celu zwiększenia presji na grupę Auchan, która powinna wstrzymać działalność w kraju agresora.
Rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę stoi w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez nas i podzielanymi przez wszystkich ludzi dobrej woli. W tej sytuacji chcemy wykorzystać wpływ, który posiadamy aby wzmocnić presję na grupę Auchan w celu wstrzymania jej działalności w kraju będącym agresorem, mając nadzieję że może się to przyczynić do przyspieszenia zakończenia wojny w Ukrainie.

Ze względu na to, że oświadczenie zostało opublikowane 1 kwietnia, niektórzy mogą pomyśleć, że jest to żart. Wujek Łuki jednak zaprzeczył takim potencjalnym komentarzom na Twitterze pisząc, że "w tak poważnej sprawie by nie żartował".

 Dodatkowo w kolejny wpisie Wujka Łukiego czytamy, że decyzja oznacza także to, że Ekipa nie zrobi więcej zakupów w sklepach należących do spółki  rodziny Mulliez, a wycofanie produktów ma dotyczyć zeszytów, teczek, lodów, donutów, napojów i activebooków.

 Co więcej, Łukasz "Wujek Łuki" Wojtyca specjalnie dla APYnews skomentował zaistniałą sytuację oraz powody podjęcia takiej decyzji przez EKIPĘ:Dla mnie osobiście to nieprzyjemna sytuacja. Często robiłem zakupy w Auchan, a jako Ekipa sklepy typu Decathlon czy Leroy Merlin były "must have" przy zaopatrzeniu do odcinków. Nasza niewygoda jest jednak niczym przy tym, co dzieje się u naszych sąsiadów. Czekaliśmy długo z tą informacją, ale uznaliśmy, że rodzina Mulliez nie zmieni zdania, więc postanowiliśmy być przykładem dla innych firm.W odniesieniu do potencjalny negatywnych, z punktu widzenia spółki, konsekwencji wycofania swoich produktów z sieci, Łukasz dodał także:


Wiemy, że utrudnimy pracę dla naszych partnerów i będzie wiele niezadowolonych osób. Oczywiście odbije się to także na naszym wyniku finansowym. Uznaliśmy jednak, że to mała strata w stosunku do szansy na podobną reakcję innych dostawców grupy Association Familiale Mulliez. 

Trzeba przyznać, że ten odważny krok EKIPY w obliczu zaistniałej sytuacji jest w pełni uzasadniony. Co więcej, uważamy, że jest on ważną częścią potrzebnego w obecnych czasach dystansowania się od firm działających na terytorium agresora oraz wyrażania sprzeciwu wobec rosyjskiego ataku na naszego sąsiada. Podobnego zdania są także widzowie twórców, którzy w mediach społecznościowych chwalą EKIPĘ za tę decyzję.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.