E-sport wchodzi na piłkarskie stadiony

E-sport wchodzi na piłkarskie stadiony

E-sport jest wszędzie! Coraz bardziej rozszerzają się granice działalności elektronicznego sportu, ogarniając przy tym coraz więcej dziedzin ze znanego nam świata. Nie tak dawno było głośno o turnieju organizowanym w kościele, a dokładniej mówiąc w katedrze w Lukka, co wywołało ogromne poruszenie wśród wielu ludzi z różnych środowisk. Tym razem zostańmy w kategorii sportu, tego zwykłego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Topowe europejskie kluby piłkarskie zaczęły interesować się esportem.


Nawet nasza polska Legia Warszawa postanowiła spróbować swoich sił w grach komputerowych zakładając własną sekcję sportów elektronicznych oraz organizując turniej. W dniach 5-6 listopada 2016 roku na Łazienkowskiej 3 odbędzie się Legia eSports Cup 2016.
Wiceprezes Zarządu Legii Warszawa Jakub Szumielewicz tak się wypowiada na ten temat:
Będzie to pierwszy w historii Klubu i pierwszy tego typu na świecie turniej gier komputerowych, który zainauguruje działalność sekcji sportów elektronicznych Legii Warszawa. Będziemy rywalizować z oficjalnymi drużynami e-sportowymi czołowych europejskich klubów piłkarskich. Bardzo się cieszę, że będziemy gospodarzem tego wydarzenia.

Rynek gier komputerowych oraz ich popularność i różnorodność rosną z każdym rokiem, coraz więcej europejskich klubów podejmuje w tym obszarze bardzo ambitne projekty. Jesteśmy dumni, że przy tak wspaniałej okazji będziemy mogli uroczyście zainaugurować działalność sekcji sportu elektronicznego Legii Warszawa. Jej powstanie wpisuje się z jednej strony w wielosekcyjną tradycję naszego Klubu, z drugiej zaś jest zgodne z naszym pragnieniem innowacyjnego rozwoju Klubu na wszystkich polach.

legia-esports-cup-2016-logo-01-1477394695

Turniej zostanie rozegrany w kilku grach, czyli możemy się spodziewać że będzie to m.in. CS:GO, League of Legends czy Overwatch, ale jednak jak przystało na kluby piłkarskie najważniejszą pozycją będzie rywalizacja w elektronicznej piłce nożnej, czyli oczywiście będzie to FIFA 17. Wiadomo że poza Legią e-sportem zainteresowały się również inne europejskie kluby. Z tego powodu w rozgrywkach Legia eSports Cup 2016 zmierzy się osiem zespołów reprezentujących oficjalne sekcje sportu elektronicznego takich klubów jak Manchester City, Schalke 04 Gelsenkirchen, VfL Wolfsburg, Ajaks Amsterdam, Valencii, Paris Saint-Germain oraz Sporting Club de Portugal. Najpierw drużyny będą rywalizowały ze sobą w systemie każdy z każdym, następnie rozpocznie się faza finałowa w formie pucharowej, w której przegrany będzie odpadał z dalszej rywalizacji. Na zwycięzców i laureatów czekają nagrody w wysokości 3500 euro. Jednym z prowadzących turniej będzie Łukasz „Juras” Jurkowski, znany z roli spikera na meczach Legii Warszawa.

Wiktor Cegła, dyrektor marketingu Legii Warszawa.
Po raz pierwszy na świecie na turniej sportu elektronicznego przyjedzie tak wiele oficjalnych drużyn czołowych, światowych klubów piłkarskich. Jest to efekt naszych wielomiesięcznych wysiłków, konsultacji i dialogu z przedstawicielami klubów zagranicznych, które pragną rozpocząć działania w przestrzeni e-sportu. Przy okazji turnieju odbędzie się również warsztat z udziałem specjalistów do spraw e-sportu, marketingu oraz mediów społecznościowych reprezentujących wszystkie kluby uczestniczące w naszych rozgrywkach, w trakcie którego dyskutować będziemy nad przyszłością, rolą i formą udziału tradycyjnych organizacji sportowych w tej nowej dla nich przestrzeni.

Turniej organizowany przy współpracy z międzynarodową agencją e-sportu Qwatti turniej rozpocznie się 5 listopada o godz. 13:00, a finał zaplanowany jest na 6 listopada na godz. 13:30. Rozgrywki będą transmitowane na żywo przez dedykowane platformy internetowe.

Na kilka dni przed turniejem Legia przedstawiła swojego pierwszego reprezentanta klubu w grze FIFA17. Jest nim Michał „Sroka: Srokosz.
Michał występował w ALSEN-Team, gdzie okazywał się być jednym z najlepszych polskich zawodników FIFA. Może się pochwalić zdobyciem m.in. Mistrzostwa Polski, dwukrotnej drugiej pozycji podczas Cracow Game Spot oraz trzeciego miejsca turnieju Matcharena.eu i Euro Arena PRO League.

cc4i3461-1477921774

Co ciekawe warszawski klub do sekcji e-sportu podchodzi tak samo poważnie jak do innych spraw swoich spraw. Z tego powodu Michał przed podpisaniem kontraktu musiał przejść przez testy medyczne na identycznych zasadach co piłkarze kadry pierwszej drużyny Legii Warszawa. Michał mimo że jest graczem, co stereotypowo kazałoby nam myśleć, że nie koniecznie dałby sobie radę z takimi testami, przeszedł je bez żadnego problemu.

cc4i3578-1477921786

Wiceprezes Zarządu Legii Warszawa Jakub Szumielewicz
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że to właśnie Michał będzie reprezentował barwy Legii Warszawa w ramach Legia eSports Cup 2016. Legię zawsze reprezentują najlepsi, nie inaczej będzie też w przypadku sekcji eSports. Jest to dla nas niezwykle istotny, pionierski projekt, realizując który mamy nadzieję dotrzeć do jak największej liczby kibiców Klubu.

Na oficjalnym kanale Legii możemy zobaczyć film z prezentacji Michała jako zawodnika Legia eSports.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl