E-sport dyscypliną medalową Igrzysk Azjatyckich 2022!

E-sport dyscypliną medalową Igrzysk Azjatyckich 2022!

Stawianie elektronicznego sportu na równi z tradycyjnym nadal wśród wielu budzi mieszane uczucia - w końcu jest to dosyć nowa dziedzina, która zapewne będzie jeszcze długo przez część społeczeństwa budzić wiele kontrowersji. Taka sytuacja wydawać by się mogło, że nie obejmuje Azji - okazuje się, że na tamtejszych igrzyskach w 2022 roku, e-sport stanie się oficjalną dyscypliną medalową.


Duża grupa osób nadal uważa "e-sport" jako pojęcie nie do przyjęcia i nie chce słuchać o tym, że granie na komputerze może zostać oficjalnie podpięte pod oficjalny sport. Coraz więcej ludzi jednak przyjmuje do wiadomości, że w związku z dynamicznie rozwijającą się technologią, nie można uciec przed tego typu zjawiskami.

Do tej pory elektroniczny sport nie wadził w żaden sposób jakimkolwiek tradycyjnym dyscyplinom sportowym. Gracze walczyli o puchary podczas własnych turniejów a lekkoatleci podczas własnych mistrzostw. Wkrótce jednak sytuacja ta ulegnie zmianie i będziemy świadkami swego rodzaju nowego rozdziału w tym zakresie. Wszystko to dzięki zauważalnemu rozwojowi e-sportu na kontynencie azjatyckim - Azjatycki Komitet Olimpijski postanowił bowiem nie przechodzić bowiem obok tego faktu obojętnie i uznać rozgrywki e-sportowe jako sport medalowy. Szczegóły nie są jeszcze znane, wiemy tylko, że po raz pierwszy będziemy mogli je oglądać podczas Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku - będą to jednak tylko pokazy, nie oficjalna dyscyplina. Wszystko zmieni się na następnych chińskich Igrzyskach Azjatyckich w 2022 roku.Zaraz obok tradycyjnej Olimpiady, Igrzyska Azjatyckie to największe wydarzenie sportowe na świecie - dlatego wieść o uznaniu e-sportu jako medalową dyscyplinę jest naprawdę ważna i przełomowa. Nie wiadomo jeszcze praktycznie nic na temat tego w jakich grach rywalizować będą zawodnicy - na te informacje musimy jeszcze poczekać. Jak to wszystko zostanie zorganizowane również stoi pod znakiem zapytania, legitymizacja e-sportu dopiero się rozpoczyna. Ciekawe, czy kiedyś będziemy świadkami oglądania rozgrywek e-sportowych graczy podczas światowych Igrzysk.

 

Co sądzicie o wkroczeniu e-sportu na rynek olimpijski? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.