E-sport dyscypliną olimpijską?

E-sport dyscypliną olimpijską?

Rozwój e-sportu sprawia, że coraz częściej traktowany jest on na równi ze sportem tradycyjnym i coraz więcej ludzi się do niego przekonuje. Świadczyć może o tym między innymi powstanie Legia eSports, czyli ligi e-sportowej popularnego polskiego klubu piłkarskiego. Za jakiś czas ten rodzaj sportu może zaistnieć na jeszcze bardziej poważniejszym polu, jakim są igrzyska olimpijskie. Tak, e-sport ma szanse zaistnieć tam jako osobna dyscyplina.


Chodzi tutaj nie o te Igrzyska, które rozgrywane będą za cztery lata w Tokio, lecz o jeszcze następne, których umiejscowienie nie jest jeszcze znane. O organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 ubiegają się cztery miasta -  Paryż, Budapeszt, Rzym oraz Los Angeles. Najbardziej prawdopodobnym wyborem jest kalifornijskie Los Angeles i to właśnie jego przedstawiciele zainteresowani są włączeniem e-sportu w poczet oficjalnych sportów rozgrywanych na Igrzyskach.

los-angeles-igrzyska

Warto również nadmienić, że jak na tę chwilę e-sport nie jest wpisany na listę oficjalnych sportów, więc obecnie nie można nawet ubiegać się angażowanie go do Igrzysk Olimpijskich, jednakże niedługo ma się to zmienić. Koreański odpowiednik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który zajmuje się w głównej mierze e-sportem rozpoczął swego rodzaju proces, którego wynik dotyczyć ma właśnie uznania e-sportu jako dziedzinę sportu. Efekt tego procesu mamy poznać na początku przyszłego roku.

esport-na-olimpiadzie

Poniżej prezentujemy Wam krótki materiał dotyczący właśnie tytułowego problemu przygotowany przez portal mashable.com. Jeśli nie macie problemu z językiem angielskim, to jest to idealny sposób na jeszcze głębsze przyswojenie sobie tego, co opisaliśmy powyżej.


Jesteśmy bardzo ciekawi tego, jak to się rozwinie. Igrzyska, na których e-sport miałby zadebiutować odbędą się dopiero za osiem lat, a nie ma wątpliwości, że przez ten czas jeszcze wiele może się zmienić, zarówno jeśli chodzi o sam elektroniczny sport, jak i sposób rozumowania ludzi. Kto wie, może za kilka lat e-sport przejmie pałeczkę po piłce nożnej i stanie się najważniejszym globalnym sportem?

Co sądzicie o obecności e-sportu na Igrzyskach Olimpijskich? Piszcie!


Źródła: gamereactor.eu , izak.tv, mashable.com


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.