Dron lata nad polskim miastem i... wystawia mandaty!

Dron lata nad polskim miastem i... wystawia mandaty!

Smog to w naszym kraju coraz poważniejszy problem - zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie domów to oczywistość. Niestety wiele osób często bagatelizuje sprawę i np. wrzuca do pieca mnóstwo tworzyw sztucznych. W Katowicach i Gliwicach ludzie będą musieli być teraz nieco bardziej ostrożniejsi jeśli chodzi o ten aspekt. 


Rozpoczęły się tam bowiem testy (odpowiedzialne za nie są właśnie wspomniane miasta, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i firma Flytronic) drona, który odpowiedzialny będzie chociażby za analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domostw.

Taka innowacja to na pewno duży krok jeśli chodzi o walkę ze smogiem


Urządzenie będzie latać nad miastem i sprawdzać, czy w danym domu pali się chociażby plastikowymi butelkami - czujniki umieszczone w dronie pozwalają bowiem na zdalny pomiar zanieczyszczeń. Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się kolejnych testów, lecz pod uwagę należy wziąć fakt, że pierwszy mandat w wysokości 500 zł został w czasie próby już wystawiony.
Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu. - Dawid Bielecki z firmy Flytronic

Taki pomysł ze strony Katowic i Gliwic to na pewno dobry krok - czas pokaże czy się sprawdzi.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.