CDP ogłasza upadłość! CD Projekt Red tłumaczy, kto w Polsce wyda Cyberpunka

CDP ogłasza upadłość! CD Projekt Red tłumaczy, kto w Polsce wyda Cyberpunka

Polski weteran branży gier komputerowych złożył wniosek o upadłość. Firma CDP już w styczniu wzbudziła pewne wątpliwości masowo zwalniając swoich pracowników. Choć nie wszyscy stracili pracę, mówiło się o całkowitym wygaszeniu działalności. Teraz już wiemy, że majątek firmy został zabezpieczony przez sąd. Co zatem stanie się z Cyberpunkiem 2077? 


Jeszcze do niedawna to właśnie CDP miało prawa do dystrybucji Cyberpunka 2077 na terenie Polski. Problemy zaczęły się, gdy firma rozwijająca grę, CD Projekt Red, przesunęła datę premiery z kwietnia na wrzesień.

Aby dokładniej rozumieć cały proces, musimy przypomnieć, że mimo podobnych nazw, CD Projekt Red, cdp.pl i CDP to trzy różne firmy. CD Projekt Red to deweloper odpowiedzialny za kultowego Wiedźmina i nowego Cyberpunka, za którego dystrybucję miało być odpowiedzialne CDP. CDP natomiast to wydawca, który wyszedł z grupy CD Projekt i był dystrybutorem gier stworzonych przez różne studia. Na koniec - CDP.pl to sklep należący do Merlin Commerce.

Gdy tylko w CDP zaczęło dziać się źle, prawa do dystrybucji przejęła jeszcze kolejna firma - Cenega, która jest odpowiedzialna za dystrybucję Cyberpunka w wielu innych krajach. Był to bez wątpienia gwóźdź do trumny dla CDP, które bez Wiedźmina i Cyberpunka została dosłownie z niczym.Nowa firma, a także CD Projekt Red zapewnia, że możemy być spokojni o realizację przedpremierowych zamówień - zostaną zrealizowane albo przez nowego dystrybutora albo bezpośrednio przez CD Projekt Red.

Koniec CDP jest już niemal pewny i świadczy o zakończeniu epoki - legendarny dystrybutor zniknie z branży. Cyberpunk, który miał wyciągnąć go z dołka, wepchnął go w jeszcze głębszy. Na pewno nie pomogła też obecnie panująca pandemia. Starsi gracze mają pełne prawo do kilku nostalgicznych łez...

Emilia Wełna

Zawodowo zajmuję się redakcję i korektą, a hobbystycznie pisaniem. Fascynuje mnie nauka, a najwięcej czasu zajmuje granie w GTA i oglądanie "Przyjaciół" na okrągło.