Cały ten Rock - recenzja książki

Cały ten Rock - recenzja książki

Ponad rok temu, na polskiej scenie YouTube pojawiła się moda na wydawanie książek przez twórców, o czym mogliście przeczytać tutaj. Trochę czasu już minęło od tej fali popularności, ale cały czas pojawiają się nowe dzieła tworzone przez YouTuberów. Część tych książek okazała się słabym pomysłem, o czym świadczyła mała sprzedaż, a niektóre - strzałem w dziesiątkę.


Do tej drugiej kategorii z pewnością zalicza się książka „Cały ten Rock” napisana przez Remigiusza „Rocka” Maciaszka i Michała Wojtasa, która swoją premierę miała 11 października.
Kim są autorzy książki?

Rock - Remigiusz Maciaszek, czterdziestoletni YouTuber z Wrocławia. Na jego kanale często pojawiają się materiały z gier, vlogi, czy filmy o premierach nowych tytułów gier. Jego widzowie bardzo szanują go za czas i wysiłek, który wkłada w przygotowywanie swoich filmów, oraz kochają go za jego styl opowiadania historii i wieczny spokój. YouTube jest jego źródłem utrzymania. Codziennie poświęca kilka godzin, aby, jak mówi „robić to, co lubi”, oraz by zadowolić fanów.

Michał Wojtas - współautor książki. Jego rola polegała na zbieraniu historii od Rocka i na ich podstawie przygotowaniu książki. Jak wspomina Rock, bardzo liczył, że pan Michał doda coś od siebie, jakieś spostrzeżenia, czy przemyślenia i tak się stało. Dzięki niemu książka ma bardzo przyjemną do czytania formę opowieści doświadczonego YouTubera, połączonych z rozwinięciem niektórych wątków ich rozmowy, oraz uwagami na temat wypowiedzi Rocka.Co Rock chce przekazać poprzez tę książkę?

„Cały ten Rock” to dzieło opowiadające o drodze do sukcesu YouTubera, jego przygodach związanych z prowadzeniem kanału, oraz kilka historii z młodości pana Remigiusza. Rock pokazuje, jak wygląda jego praca, jako internetowego twórcy, ile czasu poświęca na nagrywanie filmów, ich montowanie, oraz wszystkie inne czynności związane z kanałem. Dowiadujemy się również trochę o jego podejściu do YouTube, jak traktuje widzów i jaki ma stosunek do hejterów. Wiedza Rocka na temat YouTube, w połączeniu z jego dużym doświadczeniem życiowym sprawia, że książka staje się cennym źródłem informacji i ciekawostek na temat serwisu i w połączeniu z ciężką pracą może być przepisem na sukces w internecie, mimo że sam autor temu zaprzecza.

Opinie o książce

Na stronie internetowej Empik, na której można kupić dzieło Rocka, dostępna jest opcja oceniania i komentowania książki. Opinie są podzielone, jednak przeważają te pozytywne, dzięki czemu średnia ocena wynosi 4,2/5. Oto kilka komentarzy czytelników:
Super książka! Pozycja która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego pasjonata youtube i miłośnika gier! Bardzo gratuluje Remigiuszowi za tą wspaniałą książkę! Bardzo bym chciał mieć w niej jego autograf! Serdecznie Polecam i zapraszam do lektury! Naprawdę Warto!

Troche nie rozumiem niektórych, jak jakis Youtuber w tym przypadku Rock moze być dla kogoś fanem :) zeby doszło do tego zeby kupować jego książkę :) śmiech na sali, nie rozumiem dzisiejszej młodziezy. Kto to jest jakis pisarz, poeta czy artysta :) no bez przesady.

Polecam wszystkim fanom Rocka i nie tylko! Książka wciąga!

Świetna książka dla fanów serii "Poranny Rock" i "Opowieści World of Warcraft". Co prawda wiele historii zawartych w książce mogliśmy usłyszeć wcześniej na kanale Rocka, ale na pewno nie z komentarzem osoby z zewnątrz, Michała Wojasa :)

Jak wynika z powyższych opinii, książka podoba się wielu fanom Rocka, ale niestety spotyka się również z rozczarowaniem i niezrozumieniem. Argumentów za i przeciw kupieniu tej książki może być wiele, w zależności od tego, jak na nią patrzymy, jednak pomijając opinie na temat autorów, możemy wymienić kilka cech, które zachęcą do kupna książki:

  • Niewątpliwym plusem tego dzieła jest bardzo przyjemny, prosty język, którym została napisana, dzięki czemu spędzenie z nią całego wieczoru nie stanowi większego problemu,

  • Książka podzielona jest na osiem rozdziałów, które porządkują znajdujące się tam historie i informacje,

  • „Cały ten Rock” może być cennym źródłem wiedzy na temat YouTube i zasad jego funkcjonowania.


Wad tej książki jest niewiele, ale warto również o nich wspomnieć. Jedną z nich jest wielokrotne powtarzanie tych samych tematów, poruszanie kilka razy jednej sprawy w różnych rozdziałach. Drugą wadą może być to, że stali widzowie Rocka z pewnością dużą część historii zawartych w tej książce mogą znać z vlogów, jednak również wierni fani znajdą tam coś, czego jeszcze o swoim idolu nie wiedzieli.

 Premiera 11 PAŹDZIERNIKA! Jego filmy wyświetlono 400 milionów razy. Kanał Remigiusza „Rocka” Maciaszka na YouTubie jest jednym z największych fenomenów w polskim Internecie. Przez ostatnie lata postać ta wywołała niezliczoną ilość kontrowersji – fani i hejterzy zażarcie dyskutowali na temat pracy, rodziny i kariery „Rocka”. Wielu chciałoby się dowiedzieć, jaki on jest w realu i jak odniósł tak ogromny sukces. Ta książka opowiada o drodze Remigiusza Maciaszka na szczyt. Od pracy na budowie, przez prowadzenie wypożyczalni filmów, do ikony polskiego YouTube’a. To także historia dzieciństwa wielu dzisiejszych 30- i 40-latków. Dziecięce fortuny stracone w pierwszych salonach gier i kafejkach internetowych. Dźwięk pracy legendarnych komputerów: Commodore, Amiga 500 i pierwszych Pecetów, których posiadanie dawało właścicielowi status osiedlowej gwiazdy. Wypieki na twarzy podczas czytania „Bajtka” i „Secret Service”. To barwne początki branży gier aż po moment, gdy jej światowa wartość stanowi jedną piątą PKB Polski. W tle dzieje się jeszcze jedna historia: tego, jak YouTube w ciągu dwunastu lat stał się perłą w koronie Google'a, najważniejszym kanałem marketingu gier i pracodawcą dla tysięcy twórców, z których niektórzy zarabiają dziesiątki milionów dolarów. "Cały ten Rock" jest podróżą od czasów, kiedy odwiedzało się kolegów, aby popatrzeć, jak grają, aż po moment, kiedy ponad milion ludzi ogląda, jak gra „Rock”. A czasem wystarczy, że tylko do nas gada. #remigiuszmaciaszek #calytenrock #rockzksiazka #rock #wydawnictwoznak #znak #znakhoryzont #znakcompl #polishbookstagram #bookstagrampl #instabooks#książka #ksiazki #ksiazkoholizm #lubieczytac#kochamksiazki #dobraksiazka #muzyka #czytambolubie #czytam #czytaniejestfajne #ksiazkowelove #czytambolubie


Post udostępniony przez Wydawnictwo Znak (@wydawnictwoznak.pl)


Czy warto kupić tę książkę?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samemu, uwzględniając argumenty za i przeciw wymienione wyżej. Z pewnością fani Rocka i jego sposobu opowiadania historii znają tam coś dla siebie. Osoby, które nie są wielkimi wielbicielami YouTubera, również znajdą tam wiele cennych informacji na temat YouTube od doświadczonego twórcy. Z pewnością, czasu spędzonego z tą książką nie można uznać za zmarnowany.

Tutaj możecie obejrzeć film ze spotkania z Rockiem w związku z wydaniem książki:


Kilka cytatów na zachętę

Książka zawiera poza historiami Rocka, również kilka przemyśleń, którymi dzieli się z nami twórca. Oto kilka cytatów z książki, które najbardziej zapadają w pamięć:

W odniesieniu do hejterów:
Jeżeli sobie uświadomisz, że są ludzie, którzy cię nienawidzą, to jeszcze więcej przyjemności sprawia ci to, że są też ludzie, którzy cię kochają.

O dążeniu do tworzenia jak najlepszych jakościowo materiałów:
Większość rzeczy, które zmieniam dziesiątki razy w swoich filmach na YouTubie, w ogóle nie są nikomu potrzebne i widzowie w ogóle tego nie zauważają.

O powodach tworzenia na YouTube:
Właśnie po to potrzebuję YouTube'a: żeby zarabiać i się nadal utrzymywać z tego, co robię, ale też po to, żeby mieć ten zbiór wspomnień.

Jest to tylko część cennych myśli pana Remigiusza, które są zebrane w książce pt. „Cały ten Rock”.

Książki wydawane przez YouTuberów nie zawsze wychodzą tak, jak się tego spodziewali twórcy. W tym wypadku było tak samo - Rock nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu dzieła. Z pewnością jest to skutek ciężkiej pracy, lat ćwiczeń w opowiadaniu historii, oraz posiadania wspaniale zintegrowanej społeczności fanów, która wspiera Twórcę we wszystkim, co robi. Czytaliście już książkę Rocka? Jeżeli jeszcze nie, to zamierzacie ją kupić?

 

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl