Bułgaria odkryła, że posiada ogromną ilość BitCoinów! Czy to wstrząśnie rynkiem?

Bułgaria odkryła, że posiada ogromną ilość BitCoinów! Czy to wstrząśnie rynkiem?

Kurs BitCoina rośnie w szaleńczym tempie, a wraz z nim pojawiają się kolejni bogacze, którzy kiedyś zainwestowali jakąś sumę pieniędzy w kryptowalutę. Okazuje się, że najprawdopodobniej mamy rekordzistę, który posiada najwięcej BitCoinów i jeśli postanowi je spieniężyć, to cała bańka może wkrótce pęknąć. 


Nikt się tego nie spodziewał, włącznie z samą Bułgarią, która w maju przejęła dokładnie 213519 BitCoinów! Bułgarzy i rząd są w szoku, że na ich koncie znajduje się aż ponad 200 tysięcy BitCoinów, które warte są około 3 miliardy dolarów. Ta kwota stanowi 18% długu narodowego tego kraju. Skąd taka kwota na koncie Bułgarii?

Bułgarskie służby pod koniec maja przejęły tak ogromną liczbę BitCoinów od zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie byłych republik Jugosławii. Przestępcy instalowali wirusy na komputerach ofiar i następnie dokonywali transakcji i przelewów. Pieniądze od razu zamieniali na BitCoiny, które były trudniejsze do wyśledzenia.Zaraz po przejęciu tych brudnych pieniędzy wartość BitCoinów równa była 500 milionom dolarów. Teraz ta suma urosła do około 3 miliardów dolarów. Najważniejszym pytaniem jest, co bułgarski rząd zrobi z tak niebagatelną kwotą?

Jest to dość skomplikowana kwestia. Czy Bułgaria odda pieniądze ofiarom, które padły atakom złodziei w maju? Może być to niewykonalne ze względu na trudności w ustaleniu, komu ile pieniędzy się należy. Zmonetyzowanie BitCoinów może być natomiast skomplikowane pod względem prawnym, jednak gdyby bułgarski rząd zdecydował się na taki krok, to mogłoby to mocno wstrząsnąć rynkiem. Sprzedaż 200 tysięcy BitCoinów prawdopodobnie oznaczałaby spory spadek kursu kryptowaluty. Czy bańka BitCoina w końcu pęknie? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać.

 

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.