Biblia czy koran? Odważny eksperyment na YouTube o samodzielnym myśleniu

Biblia czy koran? Odważny eksperyment na YouTube o samodzielnym myśleniu

Każdy człowiek kieruje się własnymi wartościami, które uczy się od ludzi i środowiska, w którym przebywa oraz funkcjonuje. W zależności od miejsca, gdzie się wychował różnią się one hierarchią, ale w większości przypadków bazują na paru podstawowych rzeczach.


Wielu ludzi w dzisiejszych czasach jest tępionych za to, że zajmuje odmienne stanowisko wobec danej sprawy, czy po prostu ma inne zdanie w sprawach egzystencjalnych bądź duchowych. Duża część osób nie może zrozumieć danej jednostki, a nawet nie próbuje pojąć tego jak ten ktoś myśli. Jest to częsty powód prześladowań na tle religijnym, zwłaszcza w obecnych czasach.


Trzeba zdać sobie sprawę z godności i praw innych ludzi oraz pojąć to, że mogą uznawać oni innego Boga, czy inne wartości. Wystarczy po prostu próbować zrozumieć odmienną kulturę, a jeśli nie jesteśmy do tego zdolni - po prostu nie wtrącać się do ich obyczajów i zasad.


Ciekawego eksperymentu podjął się niedawno student z kanału NieSondzisz?, który wyszedł na ulicę z obłożoną w gazetę Biblią i udając, że czyta fragmenty z Koranu przedstawił przypadkowo spotkanym ludziom pikantne komentarze z Pisma Świętego. Pomysł zaczerpnął od duńskich YouTuberów, którzy podobną diagnozę przeprowadzili w swoim kraju:

Oczywiście nie można brać tego filmu zbyt  bardzo do siebie, bo każdy kto miał kiedykolwiek styczność z Koranem bądź Biblią wie dokładnie, że obie księgi nie mają w zamiarze służyć  jako broń do walki, lecz ku pokrzepieniu serc. Każdy z nas podane w klipie cytaty może interpretować inaczej, aczkolwiek nie można na nich bazować, gdyż pochodzą tylko ze Starego Testamentu, gdzie niektóre nauki były całkowicie odmienne niż te, którymi dzisiaj posługuje się większość ludzi.


Chyba najbardziej pasującą puentą do tego filmu jest praktykowana przez wielu zasada - myślmy samodzielnie, a nie polegajmy na opinii portali i stron znalezionych w internecie. Sięgajmy do źródeł i wyznaczmy sobie własny tor myślenia i postępowania.


Co sądzicie o tym materiale? Zgadzacie się z tym co napisaliśmy? Piszcie w komentarzach!


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.