Adam Drzewicki dla APYnews:

Adam Drzewicki dla APYnews: "Dla wielu graczy Quiz House to projekt, w który mogą się zaangażować" [WYWIAD] część 2

Kolejna część wywiadu z Adamem Drzewickim, autorem kanału Matura To Bzdura. Tym razem porozmawialiśmy z Adamem o jego najnowszej aplikacji Quiz House, która zdobyła już serca ponad 100 tysięcy graczy! Jak sam Adam mówi - Quiz House jest szansą na sprawdzenie, jak poszłoby nam w Matura To Bzdura. Przy okazji omawiania Quiz House'u porozmawialiśmy z Adamem o stresie w codziennym życiu, o przewadze rozrywki nad edukacją oraz dowiedzieliśmy się, kiedy możemy spodziewać się aplikacji na iOS!
Grzegorz Majchrzak: W Matura To Bzdura sprawdzacie znajomość szkolnych wiadomości. Ja doskonale pamiętam z moich czasów szkolnych oświeceniową ideę "bawiąc uczyć". Czy właśnie ta idea towarzyszyła Wam przy tworzeniu Waszej nowej aplikacji Quiz House?

Tak, ta idea jest jednym z fundamentów Quiz House. Można się bawić i uczyć pojedynkując się ze znajomymi w quizach takich jak: geografia, język polski, lektury i wiele innych przedmiotów, ale nie bez powodu nazwaliśmy tę aplikację Quiz House, a nie Matura To Bzdura. Osobiście trochę patrzę na Quiz House jak na platformę do quizów, tak jak YouTube jest platformą do filmów. Jest to dom dla wszystkich quizów. Każdy quiz, do którego uda się dopisać 500 pytań może się u nas znaleźć. Mamy takie kategorie fanowskie jak: Gra o Tron, Harry Potter, Wiedźmin, CS: GO, Dragon Ball, będzie Breaking Bad, Naruto i wiele innych. Każdy może znaleźć parę quizów, które go interesują. Można też znaleźć quizy pokazane od innej strony, np. mamy quiz z biologii, ale również quiz: Co to za zwierzę?" i wkrótce będzie quiz „Anatomia Człowieka”. Można edukację ugryźć od trochę innej strony. Zawsze fascynował mnie system uniwesytecki w Stanach Zjednoczonych, gdzie dość często na początku roku wykładowca z jednej strony zalecał książkę, z której studenci powinni się uczyć, a z drugiej strony dawał 1000 pytań z 4 odpowiedziami i na pewno 30 pytań na egzaminie końcowym jest gdzieś pośród tych 1000 pytań i to jest bardzo sprytne! Żeby zapamiętać te 1000 pytań, trzeba je najpierw zrozumieć, a żeby je zrozumieć, trzeba przynajmniej parę razy przeczytać książkę, a następnie można samemu sobie robić quizy. I właśnie troszeczkę w ten sposób Quiz House pozwala na odświeżenie i sprawdzenie swojej wiedzy. Ludzie często nam piszą pod odcinkami Matura To Bzdura, że oni by na wszystko dobrze odpowiedzieli, teraz mają szansę się sprawdzić. Algorytm losuje dla nas 6 pytań z bazy paru tysięcy pytań i okazuje się, ile rzeczywiście pamiętamy na dany temat. Zdawałem sobie sprawę, że z fizyki jestem słaby, ale wydawało mi się, że z biologii trochę pamiętam – okazało się jednak, że mój przeciętny wynik w tej kategorii to 2 na 6, więc wiedzy nie mam dużo, jedynie mniemanie o sobie (śmiech).Myślisz, że w ogóle ta aplikacja przysłuży się wzrostowi ogólnych wiadomości o świecie wśród ludzi? Czy jednak pewien stres związany z rywalizacją nie pozwala na odpowiednie przyswajanie wiedzy i jest to po prostu aplikacja służąca rozrywce i sprawdzeniu własnej wiedzy?

Nie przesadzałbym ze stresem podczas grania w aplikację quizową, bo stres nas otacza ze wszystkich stron i może pojawić się w każdej chwili z wielu powodów. Stres może być osobisty, może pojawić się na maturze, w autobusie i w przedpokoju. Dlatego nie powinniśmy go do końca brać pod uwagę, nie dlatego, że jest czasami wymówką, ale dlatego, że ciężko go zmierzyć. Nie mogę stwierdzić, że na maturze miałem 20% stresu, więc chciałbym mieć podwyższoną liczbę punktów, a w pracy słabo mi poszła prezentacja przed klientem, bo miałem 50% stresu i proszę szefa, aby miał na to wzgląd. Część osób się czegoś nauczy w trakcie grania, ale nie przesadzałbym z wartością stricte edukacyjną. Warto pamiętać, że jest to rozrywka o podłożu edukacyjnym, bo ta wiedza jest cząstkowa. Trzeba jednak nasz umysł stymulować na różne sposoby. Jeśli mamy dość nauki geografii z książek, to rozwiązanie quizu z kategorii Państwa i Miasta" może mieć na nas dobry wpływ i rozbudzić ciekawość. Tak samo, jak obejrzenie sobie odcinka Matura To Bzdura przed maturą – dla relaksu, ale i poczucia, że nie mamy tak małej wiedzy.

Rzeczywiście, ludzie często oglądają Matura To Bzdura, żeby poczuć się lepiej, pewniej siebie – łatwo jest siedzieć przed komputerem i myśleć sobie, że nam poszłoby dużo lepiej. A czy w przypadku Quiz House'u nie łatwiej jest o frustrację? Jeśli dobrze odpowiadasz, to się cieszysz, ale kiedy odpowiadasz źle – przegrywasz.

Oglądanie MaturaToBzdura jest myśleniem życzeniowym, a Quiz House jest nieubłaganą rzeczywistością. Trochę jak Jing i Jang, cieszę się, że znaleźliśmy swoją przeciwwagę. Każda gra, w którą gramy może rodzić frustracje, ale również daje nam motywację do dalszej gry, to zależy, jak bardzo nasze wyobrażenie o sobie różni się od prawdziwego stanu wiedzy. Może trochę mniej osób będzie pisało komentarze pod naszymi filmami, że wiedzą wszystko…

Quiz House poza sprawdzeniem stanu własnej wiedzy jest także świetną aplikacją do spędzania czasu z przyjaciółmi. W końcu można utrzeć nosa przemądrzałemu znajomemu.

Utarcie nosa znajomemu było niemożliwe poprzez MaturaToBzdura, a Quiz House przychodzi z pomocą. Na razie można takie zwycięskie pojedynki uwiecznić printscreenem, ale już niedługo na profilu będzie sekcja o nazwie „Arcy Wrogowie”, w której będą pokazane trzy osoby, z którymi najczęściej gramy oraz łączny wynik wszystkich rozgrywek. Do tego pomysłu zainspirował mnie Wapniak, który sobie zażartował, że częściej pojedynkuje się ze swoją dziewczyną, niż z nią rozmawia oraz, że ona szczyci się, gdy wygra z nim parę razy z rzędu. Co jak się okazuje, działo się dość często.

A nie boicie się trochę, że problem z losowaniem i nieznajdywaniem przeciwnika popsuje grę? Bo w wiele z kategorii często nie da się zagrać – jedynie samemu lub właśnie ze znajomym.

Nie boimy się, że ta kwestia popsuje grę, bo myślimy nad paroma rozwiązaniami tej kwestii. Ona występuje w godzinach, gdy mało osób gra. Osoby, które chcą sobie wylosować przeciwnika, najczęściej grają w quiz Wszystko. Wystartowaliśmy z Quiz House w wersji podstawowej, ponieważ chcemy obserwować zachowanie graczy, aby rozwijać aplikację w tą stronę w którą gracze uznają za najlepszy. Sądzę, że teraz aplikacja już jest dość zaawansowana i ma dużo zalet, ale jestem bardzo podekscytowany, jak będzie wyglądała za rok, po części dlatego że sam nie wiem, jak ją ukształtujemy razem z naszymi graczami.No właśnie z zaangażowaniem społeczności graczy możecie osiągnąć naprawdę dużo. Jak bardzo chcecie rozbudować aplikację? Dojdzie do tego, że wprowadzicie swoje stories? (śmiech)

Nie chcemy aplikacji za bardzo skomplikować, ale mamy dużo swoich pomysłów, jak rozwijać aplikację, a nasi użytkownicy mają swoje pomysły i czasami bardzo uparcie je lobbują. Na razie nie będziemy robili Quiz Stories, bo teraz zależy nam, aby w miarę szybko wprowadzić czat, bo ludzie chcą ze sobą rozmawiać i jeśli mają podobne zainteresowania, to mają sobie dużo do przekazania.

To może być lepsze niż Tinder! A gdyby tak Quiz House pojawił się w szkołach? Tam też są testy z zamkniętymi pytaniami. Ciekawe, czy wynik testu rozwiązywanego na smartfonie byłby inny, niż wynik testu na papierze. Wszak starsze pokolenie lepiej przyswaja wiedzę z papieru niż z ekranu. To młodsze natomiast lepiej radzi sobie z zapamiętywaniem informacji z ekranu.

Jeśli nauczyciele byliby chętni do korzystania z Quiz House i byłby to pewien trend, to nie widzę problemu, aby zrobić funkcjonalności, które pomagają nauczycielom w testowaniu lub graniu ze swoimi uczniami, co może być dla nich dużą frajdą.


Zauważyłem, że dodaliście opcję Dodaj Pytanie", czyli ludzie nie tylko chcą się bawić, chcą także dzielić się swoją wiedzą.

Tak, dodaliśmy opcję Dodaj Pytanie" do Quiz House i w ciągu tygodnia gracze dodali ponad 6 tysięcy pytań! To świadczy o tym, że ludzie nie tylko chcą grać, ale również bardzo chcą współtworzyć aplikację. Dla wielu graczy Quiz House to projekt, w który mogą się zaangażować.

Na Matura To Bzdura prowadzicie także nową serię związaną z Quiz House, czyli Quiz House Challenge. Jest to zwykła forma promocji Waszej nowej aplikacji, czy stoi za tym jakaś głębsza idea? Może chcecie stworzyć modę na wiedzę za pomocą popularnych YouTuberów?

Nie mogę zaprzeczyć, że jest to forma promocji naszej aplikacji. Natomiast tak samo, jak w przypadku Matura To Bzdura, sądzę, że jest to fajny sposób na to, żeby zebrać YouTuberów, piosenkarzy, aktorów i sprawdzić ich stan wiedzy. Walka na wiedzę jest po prostu czymś przyciągającym i mam nadzieję, że zainspiruje młodych ludzi.

A zdradzisz nam, kto konkretnie pojawi się w przyszłych odcinkach?


Już za niecałe dwa tygodnie pojawi się pojedynek Maciej Dąbrowski vs Cyber Marian, a następnie Mietczyński vs Bartek USA. Późniejszych niespodzianek już nie mogę zdradzić…Miejmy nadzieję, że odcinki z tej serii będą popularne, bo niestety najczęściej jest tak, że te najbardziej wartościowe rzeczy na YouTubie mają mało wyświetleń, a wśród challengy na polskim YouTubie – Wasz zdecydowanie można zaliczyć do tych bardziej wartościowych.

To prawda, ale moim zdaniem to jest naturalne, bo po prostu potrzebujemy rozrywki. Kiedy pojawia się nowy odcinek Emce, to nie oglądam go pod wieczór, kiedy jestem zmęczony, tylko oglądam go, kiedy mam świeży umysł, bo chcę coś z tego wynieść. Zabawne filmiki mogę obejrzeć kiedykolwiek, bo nie wymagają ode mnie zbyt wiele koncentracji – jest to po prostu rozrywka.

Aplikacja na szczęście cieszy się ogromną popularnością na Androidzie, a ludzie domagają się wersji na iOS, w imieniu ich wszystkich: kiedy będzie wersja na telefony od Apple?

To jest najczęstsze pytanie, na które odpowiadam od 2 miesięcy. Nie chcę podawać konkretnego terminu powstania wersji Quiz House na iOS, gdyż najpierw chcemy ulepszyć wersję na Androida. Bardzo dużo moich znajomych, a szczególnie YouTuberów ma iPhony, więc bardzo chcemy zrobić. Programowanie trwa, dlatego musimy liczyć się z okresem nawet do około pół roku.

W takim razie czekamy! Wielkie dzięki za długą rozmowę!

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.